Dodaj komentarz

Kobiety aborygeńskie polowały razem z psami dingo?

dingo dog australia

Dingo australijski, fot. shutterstock

Psy dingo zostały przywiezione 4 tys. lat temu z Azji Południowo-Wschodniej na kontynent australijski na łodziach przez Aborygenów. Badacze znaleźli dowody sugerujące, że aborygeńskie kobiety udawały się razem z dingo na polowania.

Badanie przeprowadzone zostały przez dwoje archeologów dr Jane Balme z Uniwersytetu Australii Zachodniej  w Perth oraz dr  Sue O’Connor z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze.

Zdaniem archeolog dr Jane Balme, pierwsze psy dingo przybyły 4 tys. lat temu na kontynent australijskich na aborygeńskich łodziach z Azji Południowo-Wschodniej. Dingo zostały udomowione, ale po jakimś długi czasie nagle zaczęły „dziczeć”.

Ponadto dr. Balme zebrała ślady DNA, które sugerują, gdzie w dwóch miejscach pojawiły się pierwsze dingo. Jest to miejscowość Kimberley i jedno, gdzieś w północno-wschodnie Australii.Aborygeni szybko nawiązali bliskie relacje z nimi. Gdy przybyli pierwsi Europejscy kolonizatorzy, zauważali, że używali ich do różnych celów np. dingo pełnił rolę stróży.

W dalszej części Dr Balme wraz dr Sue O’Connow sugerują, że Aborygeńscy mężczyźni nie brali na polowań dingo, gdyś mogły ponieważ odstraszać duże zwierząt. Ponadto obie panie archeolog ujawniają też, że Aborygeni zaczęli żywić się także mniejszymi zwierzętami.

Przeprowadzono badanie wykopaliskowe w jaskini Tunnel Cave południowo-zachodniej Australii. Zbadano w niej kości, które stwierdzają zróżnicowana dieta Aborygenów była spowodowane tym, iż to kobiety udawały się wraz dingo na polowania na małe zwierząt m.in. na jaszczurki na Warana Kolorowego z rodziny waranowatych.

Waran kolorowy, źródło Deviantart.net

Jest to dość sensacyjne odkrycie, które wzbogaca naszą wiedzę o Aborygenach.

Na podstawie: Science Network Western Australia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: