Dodaj komentarz

Znaleziono maski syberyjskich wojowników sprzed 1,5 tys. lat

grobowiec szestakowo

Maska pośmiertna znaleziona w Szestakowie, fot. Paweł German

Rosyjscy archeolodzy w grobowcu z sprzed około V-VI w. n.e. na Syberii znaleźli fragmenty 20 masek pośmiertnych. Należą do wojowników z tajemniczej kultury tasztyckiej.

Znaleziony grobowiec był obtoczony kamieniami, fot. Paweł German

Odkrycia dokonano w grobowcu w pobliżu wsi Szestakowo w obwodzie Kemerowskim w środkowo-południowej Syberii. Maski znaleziono w pochówku wśród 30 ciał. Są to maski pośmiertne i zostały wykonane z gipsu. Są dziełem ludzi z tajemniczej kultury tasztyckiej, którzy byli znani z niezwykłych ceremoniałów pogrzebowych. Prawdopodobnie należały do wojowników.

Odlew manekina z gipsu, fot. Paweł German

Rosyjscy badacze mają nadzieję, że uda im się posklejać fragmenty masek, które dostarczą nam więcej informacji jak ci ludzie dawniej wyglądali. Ich zdaniem maski zostały wykonane tuż po śmierci i zaraz po kremacji zwłok umieszczone w pochówkach.

Najpierw wykonano odlew twarzy z gipsu, jednocześnie zrobiono odlew jakbyśmy dzisiaj to ujęli manekina, również z gipsu. Następnie od grobowca składana manekina, a na twarz manekina nakładano maskę.

– Mamy wiele fragmentów masek, które wymagają rekonstrukcji. Dla przykładu jeden z masek jest zachowana w połowie – powiedział dr Paweł German z Instytut Ekologii Człowieka w Kemerowie.

Grobowiec był tak ogromny, że prace wykopaliskowe, trwały tutaj, aż 2 sezony, fot. Paweł German

Grobowa krypta jest duża, od dwóch sezonów są prowadzone są tutaj prace wykopaliskowe. – Na początku na budowę grobowca wykopano dziurę. Wokół miejsce obtoczono kamieniami, a podłożone były przykryte drewnem. Stopniowo układano manekiny zmarłych. Oprócz obrzędów pogrzebowych odbywały się tutaj także biesiady – tłumaczy dr German

Pochówki dzieci przed grobowcem, fot. Paweł German

Badacze znaleźli pochówki dzieci bez masek, które zostały pochowane przed grobowcem. Powody dlaczego znalazły się przed nie są do końca jasne. – Zwłoki dzieci, które zmarły przed 5 rokiem życia, w większości przypadkach nie były poddawane kremacji i z reguły nie chowano je w głównym części grobowca. Znalezione szczątki znajdowały przy ścianach głównego grobowca – dodaje dr German.

fot. Paweł German

Oprócz pochówków oraz masek, badacze także znaleźli liczne przedmioty m.in. naczynia ceramiczne oraz różne ozdoby z brązu. Zdaniem badaczy grobowiec są okradziony w przeszłości przez rabusiów, ponieważ większości drogocennych przedmiotów nie znaleziono.

maski pośmiertelna tasztycka

Podobne pośmiertne maski tasztyckiej, znajdują m.in. w Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu, fot. Borys Dolinin

Kultura tasztycka istniała w II w. p.n.e. – V w. n.e. i była związana z tzw. Kirgizami jenisejskimi. Maski tej kultury nie są niczym nowym. Już wcześniej znajdywano, jedne z nich znajdują się w rosyjskim Państwowym Muzeum Ermitrażu w Sankt Petersburgu.

Obecnie badacze zajmują się rekonstrukcją masek, która nam pozwolą uzyskać informacji na temat ich wyglądu. Wedle jednej z teorii, niektóre egzemplarze masek mogą sugerować, że ludzie z kultury tasztyckiej mieli podobny do nas europejski wygląd.

Na podstawie: Syberian TImes

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: