Dodaj komentarz

Wynalazki, które przewidziano w „Powrocie do przyszłości 2”

Powrót do przyszłości 2

Kadr z filmu „Powrót do przyszłości 2” z 1989 roku. Na nim Marty McFly grany przez Michaela J. Foxa oraz Dr. Emmett L. Brown grany przez Chrisophera Lloyda.

Dzisiaj 21 października 2015 roku, wedle scenariusza filmu sci-fiction „Powrotu do przyszłości” miał przybyć z przeszłości Marty McFly. Sprawdzimy jakie wynalazki udało się przewidzieć twórcom filmu, które są obecnie powszechne 🙂

1. Latająca deskorolka

Kalifornijska firma Hendo stworzyła w grudniu 2014 roku projekt prototypu lewitującej deski. Zademonstrowany przez Amerykanów prototyp deski Hendo Hover działą na zasadzie lewitacji magnetycznej – czyli wymaga specjalnego podłoża magnetycznego – i po chodniku nie pojedzie. Taka technologia jest wykorzystywana w kolei magnetycznej.

Deska została wyposażona w cztery silniki, które podtrzymują urządzenie 2,5 cm nad ziemią. Wykorzystują oddziaływanie elektromagnetyczne z podłożem. Aby deska mogła na tym etapie latać, musi unosić się nad podłogą zrobioną z nieferromagnetycznego przewodnika, a więc z miedzi lub aluminium. Niestety prototyp deski wywołuję duży hałas , a żywotność baterii jest dość krótki, bo trwa niespełna 10 minut. Zapewne wynalazcy, będą ją dopracowywać. Co ciekawe od dzisiaj 21 października ma być już w sprzedaży 🙂

2. Skype, Omegle, Facebook

W jednej ze sceny, w której Marty z przyszłości zostaje zwolniony z pracy przez szefa Needlesa. Odbyło się to za pośrednictwem wiszącego ekranu, służącego bohaterom filmu do prowadzenia wideo-rozmów. Jak widać twórcom udało się przewidzieć takie formy komunikacji jak Skype’a czy Omegle, które są powszechne w użytku. Co ciekawe na ekranie wyświetla informacje o szefie, o jego wieku, rodzinie, zainteresowaniach i itp. To nic innego jak przepowiednia Facebooka! 🙂

Z kolei twórcom kultowego film nie udało przewidzieć telefonów komórkowych, internetu czy smartphonów.

3. Biopaliwo

Dr. Emmett Brown stworzył wehikuł czasu elektryczny samochód – DeLorean DMC-12. Ten pojazd do podróż w czasie wykorzystuję reaktor jądrowy. Do jej wytworzenia energii jest potrzeba 1,21 gigawatów. Reaktor zawodzi, więc naukowiec wykorzystuję jako zamiennik, z różnych odpadów-śmieci, w tym skórki po owocach i wlewa resztki piwa z puszki. Można śmiało to nazwać dzisiaj znanym nam biopaliwem, które najczęściej wytwarzana przede wszystkim z oleju rzepakowego.

4. Skanowanie linii papilarnych, płatności oparte na biometrii

Montowanie niewielkich skanerów linii papilarnych w zwyczajnych laptopach było swego czasu całkiem popularne. Dziś mało kto pamięta o takim bajerze, który miał utrudniać osobom trzecim dostęp do danych przechowywanych w komputerze.

W „Powrocie do przyszłości II” przykładanie palca do takiego skanera pozwalało między innymi płacić za taksówkę.  Bynajmniej nie jest to żadne science fiction, kiedy spojrzymy na system Apple Pay, zastępujący tradycyjny portfel z gotówką i karty płatnicze telefonem aktywowanym odciskiem palca właściciela.

5. Drony

Do niedawna drony, czyli bezzałogowe, zdalnie sterowane statki powietrzne, kojarzyły się przede wszystkim z armią amerykańską i zrzucaniem bomb na bliskowschodnich wrogów. Dzisiaj cywilne drony można kupić w każdym markecie.

Takimi statkami, które często przypominają helikoptery z kilkoma wirnikami, bawią się dzieci, a filmowcy i fotografowie umieszczają na nich swoje aparaty, by kręcić ciekawe ujęcia z lotu ptaka. Czy raczej drona. Nie doszliśmy jednak do tego, by tak jak w „Powrocie do przyszłości II” bezzałogowe statki wyręczały nas w obowiązku wyprowadzania psa na spacer.

6. Aparat fotograficzny z funkcją rozpoznawania twarzy

Ta możliwość również jest z nami od bardzo dawna, choć – co warte uwagi – nie od początku działała jak należy. Rozpoznawanie twarzy pojawiło się po raz pierwszy w aparatach HP, a na początku XXI wieku wybuchła afera powodowana tym, że o ile algorytmy nieźle radziły sobie z osobami o jasnym kolorze skóry, to gubiły się w przypadku czarnoskórych. Rozwiązanie to zostało następnie udoskonalone i np. dzięki aplikacji NameTag możemy nie tylko rozpoznawać twarze, ale także dopasować do każdej z nich dane, dostępnie publiczne w Internecie.

7. Latający samochód

Kultowy DeLorean DMC-12, latający samochód i wehikuł czasu w jednym

W 2015 roku w „Powrocie do przyszłości” standardowym środkiem transportu są latające samochody. Ten pomysł jest prawie tak stary, jak motoryzacja i lotnictwo. Wbrew powtarzanym w różnych serwisach opiniom – zrealizowano go dawno temu. Przez dziesiątki lat powstały liczne konstrukcje, łączące pojazdy kołowe i samoloty, jak AVE Mizar, Fulton Airphibian czy Skycar M400.

Jednak żadna nich nie odniosła jednak wielkiego sukcesu, pozostając na razie jedynie ciekawostką. Być może mieni to popularne ostatnio w mediach modele amerykańskiego Terrafugia Transition czy słowackiego AeroMobil 3.0, które mają się wstępnie pojawić w 2016 roku.

Nie mniej daleko nam jeszcze do wizji autolotów przemieszczających się powietrznymi ulicami w obrębie miast, ale w zasięgu ręki są już podróże z punktu do punktu z wykorzystaniem zarówno infrastruktury lotniczej, jak i samochodowej. Do startu i lądowania wystarczy pas lub trawnik o długości kilkuset metrów, a do miejsca docelowego można dojechać drogą.

8. Google Glass, Oculus Rift

Wielofunkcyjne gogle z kolorowymi diodami to dla bohaterów „Powrotu do przyszłości II” żyjących w 2015 roku chleb powszedni. Pokaźnych rozmiarów gadżety noszone na nosie pomagały im w kierowaniu autem, śledzeniu wiadomości, prowadzeniu rozmów telefonicznych itp.

W rzeczywistości tego typu wynalazki nie są dostępnego dla każdego. Być może za kilka lat Google Glass albo jakaś forma Oculus Rifta stanie się nieodzownym elementem życia codziennego.

Zwiastun z filmu 1989 roku, poniżej:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: