1 komentarz

Susza w Meksyku odsłoniła kościół sprzed 450 lat

Kościół Meksyk Chiapas Santiago XV w

Odsłonięte przez wodę ruiny kościoła Santiago fot. David von Blohn

Susza w stanie Chiapas w południowo-wschodniej części Meksyku, w jednym ze zbiorników odsłoniła niespodziewanie kościół z XVI wieku. Został zbudowany przez mnichów przybyłych z Hiszpanii.

Kościół Santiago został zbudowany przez hiszpańskich mnichów w połowie XVV wieku, fot. David von Blohn

Tegoroczna susza w stanie Chiapas była rekordowa. Spowodowała obniżenie się koryta rzeki Grijalva o 25 metrów, co z kolei spowodowało obniżenie poziomu wody w zbiorniku Nezahualcóyotl. W ten sposób wyłonił się ze XVI-wieczny kościół Santiago.

Bartolomé de Las Casas (1484 – 1566 koło) – hiszpański dominikanin, źródło wikimedia commons

Świątynia Santiago w miejscowości Quechula została zbudowana w 1564 roku przez mnichów sprowadzonych przez dominikanina Bartolomé de Las Casasa. Spodziewano się, że w tym regionie nastąpi gwałtowny wzrost ludność. W miejscowości nie było stałego oddelegowanego księdza, więc duchowni przybyli z klasztoru znajdującego się w mieście Tecpatan

Świątynia Santiago znajdował się na ważnym szlaku komunikacji na tzw. drodze królewskiej, która została stworzona przez hiszpańskich konkwistadorów. Jednak epidemie nękające te okolice w latach 1774-1776 doprowadziły do wyludnienia i ostatecznie wielu mieszkańców opuściło Quechula. Świątynia została zalana i znalazła się głęboko pod wodą w 1966 roku podczas budowy, w tym miejscu tamy i sztucznego zbiornika wodnego Nezahualcóyotl.

Po raz pierwszy wyłoniła się z wody w 2002 roku. Poziom wody był wtedy tak niski, że ludzie mogli nawet wejść do środka. Tegoroczna susza odsłoniła niemal całą budowlę. Świątynia ma długość  56 m , szerokość ponad 12 m oraz wysokość 14 m. – Ludzie zaczęli świętować, przychodzą jeść lub spotykać się przy tych ruinach. Organizowali również procesje wokół kościoła – opowiada lokalny rybak Leonel Mendoza. Obecnie wielu ciekawskich osób, turystów przypływa tutaj łodziami, aby zobaczyć te niezwykłe ruiny świątyni.

fot. David von Blohn

Na podstawie: Dailymail UKThe Guardian

Autor: Jacek Czubacki

One comment on “Susza w Meksyku odsłoniła kościół sprzed 450 lat

  1. […] wtedy tak niski, że ludzie mogli nawet wejść do środka. Rok temu w październiku (w artykule „Susza w Meksyku odsłoniła kościół sprzed 450 lat”, rekordowa susza spowodowała, ze kościół odsłonił się znów w całości. Susza spowodowała […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: