1 komentarz

W Skarszewie znaleziono cmentarzysko sprzed 2 tys. lat

Skarszewy grób kobiety Gotki

Znaleziona kobieta należała do kultury wielbarskiej, fot. Urząd Miasta Skarszewy

Archeolodzy w pobliżu żwirowni w Skarszewie w woj. pomorskim natrafili na pozostałości cmentarzyska sprzed 2 tys. lat. Na nim znaleziono świetnie zachowany grób bogato odzianej kobiety. Cmentarzysko jak i kobieta należą do kultury wielbarskiej.

Na pozostałości cmentarzyska oraz grób kobiety z kultury wielbarskiej natrafiono przypadkiem. Dwa lata temu w 2013 roku podczas wydobywania żwiru w miejscowości Wolny Dwór natrafiano na szkielet. Pierwotnie uznano, że są to szczątki niemieckiego żołnierza, o czym miała świadczyć miedziana klamra. Informacja o odkryciu trafiła do fundacji Pamięć, która zajmuje się przenoszeniem na cmentarze wojenne niemieckich żołnierzy, a także na policję.

Wkrótce klamra jak trafiła pod ręce pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Jednak jak się okazało, klamra mająca 60 cm długości, nie należała do niemieckiego żołnierza lecz pochodzi z czasów starożytnych. Badacze określili wiek znaleziska na około 2 tysiące lat. Należała do stroju kobiety. Została wykonana z brązu i łączyła końce pasa wykonanego ze skóry lub wełny. Na Pomorzu znaleziono wcześniej tylko trzy podobne klamry A pierwszą z nich znaleziono pod koniec XIX wieku w Maciejewie (obecnie Pelplin-Maciejewo).

Rok później te wstępne badania i analizy umożliwiły znalezienie przedmiotów w miejscu odkrycia szczątków. Wśród przedmiotów były m.in. zakończenie klamry, dwa pochodzące z niej nity, a także dwie zapinki brązowe, fragment ostrza nożyka żelaznego, uszko igły brązowej oraz trzy szklane koraliki.

Klamra, którą znaleziono przed rokiem, źródło: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

W tym roku także archeolodzy postanowili ponownie wrócić do żwirowiska i je dokładnie przebadać. Znalezione dalsze pochówki oraz przedmioty. Prace wykopaliskowe prowadzi ekipa badaczy z gdańskiego Muzeum Archeologicznego, pod kierownictwem Ewy Adamskiej-Grzymały.

– Już pierwsze dni badań okazały się owocne. Natrafiliśmy na bardzo dobrze zachowany pochówek młodej kobiety. Trzeba przyznać bardzo nietypowy. Otoczony kamieniami szkielet wyposażony był w dużą klamrę, w zapinki, najprawdopodobniej sprzączkę, z położoną na głowie szpilą. Obok odkryliśmy coś, co jest pozostałością kolejnego pochówku, także kobiecego – opowiada Ewa Adamska – Grzymała. – Już wiemy, że cmentarzysko kryje bardzo ciekawe przedmioty. Niestety część pochówków jest częściowo zniszczone i źle zachowane.

Archeolodzy odsłaniają znalezione klamry i spinki, fot. Jakub Piankowski

Badania są współfinansowane przez miasto Skarszewy. – jesteśmy szczęśliwi, że tak szybko udało się dokonać znaczącego odkrycia. Wstępnie wiadomo, że na terenie żwirowni może znajdować się więcej starożytnych grobów – mówi burmistrz miasta  Jacek Pauli.

Na koniec pani kierownik Ewa Adamska-Grzymała podsumowuje: – Badania nadal trwają, choć już dziś mogę stwierdzić, że mamy do czynienia z interesującym znaleziskiem. Przewieźliśmy odnalezione przedmioty do Gdańska, gdzie zajmą się nimi nasi konserwatorzy. Wystąpię też do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o objęcie tego terenu nadzorem konserwatorskim.

Na podstawie Dziennik Bałtycki

Reklamy

One comment on “W Skarszewie znaleziono cmentarzysko sprzed 2 tys. lat

  1. Sadze, ze wlasciwa nazwa tej miejscowosci to Skarszewy, a nie Skarszew.
    Pozdrowienia

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: