1 komentarz

Masakra w Choluli

masakra w choluli

Obraz przedstawiający „Masakrę w Choluli”. Został namalowany w 1877 roku przez malarza Félix Parra (1845-1919).

18 października 1519 roku – Hiszpańscy konkwistadorzy z rozkazu Hernána Cortésa dokonali masakry tysięcy nieuzbrojonych mieszkańców miasta Cholula w Meksyku. Po masakrze miasto zostało w części spalone. Cortés domagał się zastąpienia pogańskich świątyń chrześcijańskimi. Jak doszło do masakry?

Cholula była ważnym ośrodkiem cywilizacji prekolumbijskiej, który istniał już około 200 lat p.n.e. Już jako wioska istniała co najmniej kilka tysięcy lat wcześniej. W okresie istnienia imperium azteckiego była drugą po Tenochtitlanie największą metropolią ich państwa. W chwili przybycia Hiszpanów do Meksyku miasto liczyło prawdopodobnie około 100 tys. mieszkańców, a w jego granicach znajdowało się 365 budynków o charakterze sakralnym.

Podczas swej podróży, zaczętej 16 sierpnia 1519 r., Hernan Cortés przybył do Tlaxcala, regionu Totonaków. Tlaxcala było konfederacją miast, które nie zostały zajęte przez Azteków, w zamian jednak za płacenie wysokiego trybutu oraz dostarczanie młodych chłopców i dziewcząt na ofiary rytualne do Tenochtitlanu. Cortés, dowiedziawszy się o tych faktach, umiejętnie wykorzystał zastaną sytuację, a w efekcie jego manipulacji przywódcy Totonaków zdecydowali się zostać sojusznikami Hiszpanów i dołączyli do niego w jego podróży do Tenochtitlanu.

Bardzo pomocną porozumiewaniu się z tubylcami była tłumaczka i towarzyszka życia Cortésa, Malintzin, córka dygnitarza sprzedana do niewoli w Tabasco. Znała ona język nahuatl (używany w imperium Azteków) oraz język Majów, a z czasem poznała również hiszpański.

Z Tlaxcali Cortés udał się na czele jednostek hiszpańskich i sojuszniczych do Choluli, dużego miasta targowego, które podlegało Montezumie. W mieście tym – jak twierdzili nowi alianci tlaxcańscy – Montezuma nakazał mieszkańcom Choluli zrobienie zasadzki i zgładzenie Hiszpanów. Trudno powiedzieć, czy rzeczywiście zawiązał się jakiś spisek, mający na celu zgładzenie najeźdźców. Jednak Cortés nie zweryfikował tej informacji o rzekomym spisku i postanowił dokonać brutalnego pokazu siły, aby zmusić starszyznę państewek indiańskich i samego Montezumę do przyjęcia przez nich protekcji hiszpańskiej. Nakazał sterroryzować Azteków oraz spacyfikować miasto Cholula.

Na kacyków i wyższych dowódców wojskowych Choluli zastawiono pułapkę. Przyjęcie, na które zostali zaproszeni, zakończyło się krwawą masakrą. Zamordowano nie tylko przedstawicieli starszyzny, lecz również zwykłych mieszkańców miasta. Zginęło co najmniej 3000 osób, choć azteckie źródła mówią nawet o 5 tysiącach ofiar, a miasto doszczętnie splądrowano.

Po masakrze miasto zostało w części spalone. Cortés domagał się zastąpienia pogańskich świątyń chrześcijańskimi Za panowania Hiszpanów wybudowano tu kilkadziesiąt kościołów, co wydaje się zbyt dużą liczbą na tak małe miasto

Masakra w Choluli z pewnością dopomogła Cortésowi w podboju Tenochtitlanu. Wieść o sile, brutalności i bezwzględności Hiszpanów szybko dotarła na dwór Montezumy, który wysłał nowych posłów do Cortésa, zobowiązując się formalnie do płacenia mu trybutu, przekonywał też o trudach podróży i niewygodach pobytu w stolicy. Wszystko po to, by odwieść Hiszpana od kontynuowania wyprawy. Cortés jednak nie zmienił swojej decyzji i twardo zapowiadał wkroczenie do Tenochtitlanu, by złożyć Montezumie przyjacielską wizytę.

Początkowo stosunki układały się poprawnie, jednak później doszło do waśni i sporów pomiędzy Indianami, a nowymi przybyszami, który kończyły się zabójstwami. Te z pozoru niewielkie porozumienia doprowadziły wręcz do poważnych strać zbrojnych między Aztekami a Hiszpanami, które doprowadziło do wybuchu antyhiszpańskiego powstania 24 czerwca w 1520 roku.

Wydawało się, że do decydującego starcia dojdzie 30 czerwca 1520 roku pod Tenochtitlan. Wtedy to wojska hiszpańskich konkwistadorów pod wodzą Hernana Cortesa poniosły klęskę w walce z Aztekami. Jednak niewielkiej części wosjka udało się uciec. Wydarzenia przeszło do historii jako „La Noche Triste”, czyli „Tragiczna Noc” . Jednak rok później Cortes i jego ludzie ostatecznie podbili stolicę Imperium Azteków, tym samym wielkie imperium przestało istnieć.


Literatura:

Henry Kamen, „Imperium Hiszpańskie – dzieje rozkwitu i upadku”, Bellona, 2008

Burton Kirkwood, Burton (2000). History of Mexico. Westport, CT, USA: Greenwood Press, 2000, s. 37–38.

W. Konrad Osterloff, „Zmierzch Azteckich Bogów”, Nasza Księgarnia, Warszawa 1969, str. 129 i 135

Reklamy

One comment on “Masakra w Choluli

  1. […] Kochanka Cortésa okazując wierność, opowiedział o planowanym spisku. Dzięki jej postawie Hiszpanie byli przygotowani na zdradę Cholulańczyków. Trudno powiedzieć czy rzeczywiście zawiązał się jakiś spisek, mający na celu zgładzenie hiszpańskich najeźdźców. Jednak Cortés nie zweryfikował tej informacji o rzekomym spisku i postanowił dokonać brutalnego pokazu siły, aby zmusić starszyznę państewek indiańskich i samego Montezumę do przyjęcia przez nich protekcji hiszpańskiej. Nakazał sterroryzować Azteków oraz spacyfikować miasto Cholula. […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: