Dodaj komentarz

Sensacja. W Chinach znaleziono zęby sprzed 80 tys. lat!

Zęby Chiny sprzed 80 tys. lat

Zęby naszych przodków znalezione w wapiennej jaskini w prowincji Hunan w południowych Chinach, fot. S. Xing and X-J. Wu

Sensacja! Chińsko-hiszpański zespół archeologów w jednej z jaskiń na południu Chin, znalazł 47 świetnie zachowanych ludzkich zębów sprzed co najmniej 80 tys. lat! To oznacza, że przodkowie człowieka z Afryki Północnej dotarli do Azji wcześniej niż do tej pory sądzono. Jest to jedno z przełomowych odkryć w historii.

Zęby znaleziono w wapiennej jaskini w okręgu Daoxian położonym w prowincji Hunan w południowych Chinach. Ponadto natrafiono także pozostałości kości hien, gigantycznych pand oraz także innych zwierząt. Nie znaleziono żadnych śladów narzędzi, który by sugerowały, aby jaskinie były zamieszkiwane przez ludzi. Prawdopodobnie zostali przyciągnięci przez drapieżniki.

Na czele grupy badawczej stała hiszpańska paleontropolog z University Collega London Maria Martinón-Torres oraz dwaj Chińczycy Wu Liu i Xie-jie Wu z Instytutu Paleonologii i Paleoantropologii Kręgowców w Pekinie.

Wedlug Martinón-Torres, uważa że mamy do czynienia z zębami Homo sapiens. Jednak był problem z datowaniem znaleziska. Po dłuższym czasie zęby nie zawierały radioaktywnego węgla. Dlatego postanowiono przeprowadzić datowanie na podstawie osadów wapiennych w jaskini (tzw. metodą uranowo-ołowiowa) oraz wieku szczątków zwierzęcych. Badacze określili wiek zębów na pomiędzy od 80 tys. do nawet 120 tys. lat!

Znalezisko obala wcześniejszą teorię o tym, jakoby Homo sapiens zasiedlał inne lądy globu 60 tysięcy lat temu. Już wcześniej znajdywano poza Afryką stare szczątki naszych przodków. Dla przykładu w jaskiniach na terenie Izraela odkryto pozostałości Homo sapiens liczące około 100 000 lat, ale wtedy uważano, że była to nieudaną próba wyjścia człowieka poza Afrykę.

Obecnie mamy mocny dowód, że na to, ze nie była to próba wcale nieudana. Wcześni ludzie, bez wątpienia Homo sapiens, znaleźli się w tym czasie we wschodniej Azji – mówi Chris Stringer, paleoantropolog z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Wcześniej badacz uważał znalezisko z Izraela za dowód na nieudaną migrację, ale po odkryciu zębów w Daoxian, zrewidował dotychczasowe poglądy

Mapa przedstawiające wcześniej oraz późniejszą mapę migracja i miejsce znaleziska, źróło: Nature

Jednakże określenie związku pomiędzy szczątkami z Daoxian a współczesnymi mieszkańcami Azji może być trudne, gdyż prawdopodobnie po tych wczesnych Homo sapiens zamieszkujących Azję zastąpiły kolejne fale migracji. Badacze maja dowody genetyczne sugerujące, że obecni mieszkańcy Azji Wschodniej to potomkowie Homo sapiens, którzy krzyżowali się z neandertalczykami przed 60 tysiącami lat.

Wciąż pozostaje do rozwiązania pozostaje kolejna zagadka. Jak to się stało, że Homo sapiens dotarł na wschód Azji o kilkadziesiąt tysięcy lat wcześniej niż do Europy?Najstarsze jakie do tej pory znaleziono w Europie szczątki naszego gatunku liczą ok. 40 tys lat. Według Martinón-Torres na drodze Homo sapiens na Stary Kontynent mogli przeszkodzić neandertalczycy lub też niekorzystny klimat.

Nowe znalezisko spowodowało spore zamieszanie w naszej dotychczasowej wizji wczesnych dziejów gatunku Homo sapiens. W Chinach można znaleźć wiele podobnych jaskiń, związku z tym badacze planują w przyszłości dalej przeprowadzać badania. Być może jeszcze jakieś znaleziska nas zaskoczą.

Na podstawie: magazynu NatureAncient OriginsLive ScienceTelegraph UK

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: