Dodaj komentarz

Znaleziono na Cyprze złoty wieniec sprzed 2,4 tys. lat.

Złoty Wieniec Saloi

Złoty wieniec, który znaleziony w grobowcu niedaleko Soloi. fot. Gerhard Haubold, Creative Commons.

Archeolodzy w podziemnym grobowcu niedaleko starożytnego miasta Soloi u północnych wybrzeży Cypru, znaleźli złoty wieniec sprzed 2,4 tys. lat. Ponadto znaleziono wiele innych cennych przedmiotów.

Kompleks grobowców w Soloi składa się trzech komór. Dwie z komór szczęśliwie były nietknięte, z kolei trzecia komora była pusta, w wyniku obrabowania. W tych dwóch nietkniętych komorach badacze znaleźli szczątki mężczyzny, a w drugiej kobiety oraz młodej dziewczynki. Cennym znaleziskiem znalezionym w grobowcach okazał się pięknym złoty wieniec imitujący bluszcz. Artysta zapewne z wielkim pietyzmem odtwarzał z cieniutkiej blachy liście i owoce rośliny.

Naczynia z Brązu Soloi

Naczynia z brązu, srebra oraz złote, które także znaleziono w grobowcu Soloi, fot. Kadir Baba

Zmarli zostali pochowani, także wśród innych bogatych darów takich jak: m.in. biżuteria, figurki, broń (żelazny grot włóczni oraz tarczę) oraz również 16 naczyń. Naczynia była zapewne używane podczas spotkań tzw.sympozjonu, podczas, których mężczyźni pili wino, toczyli rozmowy oraz korzystali z różnych rozrywek.

Najprawdopodobniej tak bogate dary mogą świadczyć o tym, że zmarli mogli należeć do miejscowej arystokracji. Wedle wstępnych szacunków osoby zmarł około około 400-350 r. p.n.e. Także z tego okresu mogą pochodzić znaleziono skarby.

Zabytki pozwoliły nam również poznać bliskie kontakty handlowe między Soloi i Atenami. Kadir Kaba, który bada znaleziska w ramach pracy doktorskiej przygotowywanej na uniwersytecie w Ankarze, jest zdania, że Soloi dostarczało Atenom drewno i miedź, a w zamian otrzymywało luksusowe dobra, które badacze znaleźli w grobowcu. W Soloi mogli też pojawiać się pochodzący z Aten artyści

Cześć zabytków z grobowców odsłania nam także bliskie kontakty z imperium perskim. Nie jest to nic zaskakującego, biorąc pod uwagę fakt, że Cypr przez wiele lat wchodził w skład tego państwa, które kontrolowało także pobliskie Anatolię i Lewant. Niektóre z znalezionych naczyń pochodzi z miasta z Jonii w zachodniej Anatolii oraz z Macedonii. Z tego ostatnio kraju pochodzą podobne egzemplarze złotych wieńców, które tam wcześniej odkrywano w grobowcach wśród tamtejszej arystokracji.

Wykopaliska w u grobowca w Soloi były już prowadzono w latach 2005-2006, ale nadal trwają tam prace nad konserwacją i opublikowaniem znalezisk. Wiele już znalezisk można zobaczyć w cyprisjkim Muzeum Archeologii i Historii Naturalnej Güzelyurt.

Na podstawie: Ancient Origins i  Archeology.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: