Dodaj komentarz

Archeolodzy zbadają tajemniczy ceglany krąg

Krąg Księży Młyn

Tajemniczy ceglany krąg, źródło: Express Ilustrowany, fot. Łukasz Kacprzak

Archeolodzy spróbują rozwikłać zagadkę podwójnego XIX-wiecznego kręgu ceglanego, który odkryli przed rokiem na osiedlu Księży Młyn w Łodzi. Zagadkowa budowla w kształcie rotundy znajdowała się przed jednym z budynków pełniących funkcję dawnego konsumu, czyli sklepu dla pracowników pobliskiej fabryki Karola Scheiblera. Prace rozpoczynają się w tym tygodniu.

Tajemniczy krąg znajduje się w pobliżu alejki zwanej Kocim Szlakiem, dawnej bocznicy kolejowej i gmachu dawnej szkoły przy ul. Księży Młyn 13/15, który, przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi jest właśnie zamieniany na Akademickie Centrum Designu. Ma 6 m średnicy, 2 m głębokości, a grubość ścian wynosi prawie 1 m. Odkrycia dokonano rok temu podczas wyrównywania i zagospodarowywania terenów zielonych na Księżym Młynie.

– Dotarliśmy do jednej ryciny, na której widać obiekt, ale niestety z daleka i niewyraźnie – mówi Arkadiusz Bogusławski, szef projektu rewitalizacji Księżego Młyna w UMŁ. – Wygląda jak altanka, ale dla tego typu obiektu nikt nie budowałby przecież dwumetrowego fundamentu.

Tak wygląda jedyna rycina, na której można dostrzec budowlę w kształcie rotundy, źródło: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Łodzi.

Krąg jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Prawdopodobnie nie był ruszany od momentu wyburzenia budynku, który nad nim stał. Wedle wstępnych szacunków wynika, że wzniesiono go w okresie między 1883 r. a 1891 r., czyli nieco później niż konsum, przy którym jest ulokowany (ten wzniesiono w latach 1877-1883).

– Kontaktowaliśmy się z różnymi osobami interesującymi historią Łodzi, ale żadna z nich nie była w stanie powiedzieć nam, co to mogła być za budowla – mówi Maciej Milczarek, archeolog prowadzący badania na Księżym Młynie. – Póki co odrzucamy jedynie część pojawiających się koncepcji. Wiemy na pewno, że obiekt ten nie był fontanną ani miejscem do przechowywania zbiorników do napełniania przejeżdżających obok lokomotyw. Ostatniego rodzaju budynki miały inny kształt i były położone w innych miejscach. Raczej nie jest to także magazyn na potrzeby pobliskiego sklepu, bo przecież łatwiej i szybciej jest wznieść budowlę na planie kwadratu lub prostokąta niż koła.

Jak na razie archeolodzy odsłonili fragment miejsca w kręgu, w którym dawniej były drzwi lub okno, o czym świadczy układ cegieł. Prace potrwają około dwóch-trzech tygodni i będą polegały na odkopaniu ręcznym tajemniczego znaleziska. W pracach tych będzie uczestniczyć czteroosobowa ekipa.

źródło: Ekspress Ilustrowany

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: