Dodaj komentarz

Dzień ludobójstwa i zniewolenia Indian

spanish-conquest-1492

12 października 1492 roku – kiedy Kolumb przybijał do brzegów Ameryki, zamieszkiwało ją ok. 80 – 100 mln ludzi, tworzących rozwinięte cywilizacje (handel, miasta, itp.) W dość krótkim czasie 95% tej populacji wyginęła.

Na samym terytorium USA mieszkało ok. 10 mln rdzennych mieszkańców. Do roku 1900 zostało ich ok. 200 tysięcy. Obecnie w USA jest około 3 mln Indian co stanowi około 1,2 % populacji kraju.

Co roku, obchodzono jest w  USA Columbus Day, święto upamiętniające wylądowanie przez Krzysztofa Kolumba na wyspie nazwanej przez niego San Salvador (obecnie część archipelagu Bahamów), uznawane błędnie za datę odkrycia Ameryki.

Na mocy ustawy Kongresu podpisanej przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta w 1934 r., święto obchodzi się w każdy drugi poniedziałek października. Ustanowiono je z inicjatywy katolickiej organizacji Knights of Columbus.

Od 76 lat Columbus Day jest okazją do celebrowania dumy etnicznej przez Amerykanów włoskiego pochodzenia. W Nowym Jorku i innych miastach odbywają się tego dnia parady z udziałem sławnych przedstawicieli włosko-amerykańskiej społeczności.

Postać Kolumba budzi jednak kontrowersje. Historycy przypominają, że do Ameryki, zamieszkanej od co najmniej kilkunastu tysięcy lat przez plemiona przybyłe przez cieśninę Beringa z Azji, pierwszy dotarł z Europy wiking Leif Ericson na około 500 lat przed Kolumbem.

Podkreśla się też, że Kolumb, wysławiany jako bohater, na zdobytych wyspach traktował tubylców jak podludzi – zamienił ich w niewolników, zmuszanych do pracy w kopalni złota. Nieposłusznych mordowano, a żołnierze dopuszczali się na innych wszelkich możliwych okrucieństw. 10-letnie indiańskie dziewczynki zamieniano w seksualne niewolnice okupantów.

Prawdopodobnie, gdyby Kolumb żył dziś, zostałby postawiony przed sądem za zbrodnie przeciwko ludzkości.

W niektórych stanach i miastach w USA amerykańscy Indianie obchodzą „alternatywne” święto Kolumba, jako dzień kolonialnego podboju i zniewolenia ich przez białych imperialistów.

źródło:

Indian Country Today – 8 Myths and Atrocities about Christopher Columbus

Columbus Day: The Celebration of Genocide, Slavery, and Cultural Extermination

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: