Dodaj komentarz

Odnaleziono nieznany fragment eposu o Gilgameszu

Hazha Jalal Tabliczka Gilgamesz

Pani dr Hazha Jalal, która jest kieruję konserwacją tabliczek glinianych, fot. The Sulaymaniyah Museum

Archeolodzy z Iraku odnaleźli 20 nieznanych dotąd wersów słynnego „Eposu o Gilgameszu”. Fragmenty te pochodzą z rozdziału piątego akadyjskiego dzieła i dodają nowe szczegóły do przedstawionej w nim historii.

Wizerunek Gilgamesza z lwem, źródło: starożytnysumer.pl

Epos o Gilgameszu to jedna z najstarszych opowieści na świecie. Pochodzi z drugiego tysiąclecia p.n.e. i opisuje historię Gilgamesza, sumeryjskiego władcy miasta Unug, który poszukuje nieśmiertelności. Najpełniejsza znana wersja dzieła spisana została najprawdopodobniej w XIII wieku p.n.e. na dwunastu tablicach, a jej autor oparł się na wcześniejszych sumeryjskich opowieściach.

Tablice odkryto w 1853 roku w Niniwie i w ostatnich dziesięcioleciach nie natrafiono na żadne nowe znaleziska, które wpłynęłyby znacząco na tekst eposu. Po inwazji wojsk amerykańskich na Irak i upadku Bagdadu w 2003 roku znajdujące się w stolicy Muzeum Irackie zostało splądrowane. Do dziś odzyskano mniej niż połowę spośród piętnastu tysięcy skradzionych wówczas eksponatów.

Pragnąc odzyskać jak najwięcej spośród utraconych przedmiotów, muzea skupują od przemytników i złodziei część swojego kulturowego dziedzictwa. W 2011 roku Muzeum Sulaymaniya w Kurdystanie, autonomicznej jednostce administracyjnej Iraku, nabyło tą drogą jakieś 80 do 90 tabliczek. Zakup kosztował muzeum zaledwie 800 dolarów.

W czasie gdy dyrektor muzeum Abdullah Hashim negocjował z handlarzami stawkę, profesor Farouk Al-Rawi badał eksponaty i dostrzegłszy wśród nich jedną tabliczkę, powiedział koledze, by zapłacił żądaną cenę bez targowania. Ta niezwykła tabliczka ma 11 cm wysokości 9.5 cm szerokości i 3 cm grubości.

Dyrektor muzeum Abdullah Hashim oraz prof. Farouk Al-Rawi – badacz antyków, dyskutują nad odkrytymi wersami, fot. The Sulaymaniyah Museum

W zeszłym miesiącu pracownicy Muzeum Sulaymaniya po dokładnej analizie ogłosili, że na wspomnianej tabliczce pochodzącej z okresu od 2000 do 1500 roku p.n.e. znajduje się dwadzieścia nieznanych dotąd linijek tekstu uzupełniającego rozdział piąty „Eposu o Gilgameszu”.

Tabliczka z dotąd nieznanymi 20 wersetami, fot. The Sulaymaniyah Museum

Nowe fragmenty opisują zamieszkany przez bogów Las Cedrowy nie jako miejsce ciche i spokojne, ale tętniące życiem – słychać śpiew ptaków, odgłosy cykad i pokrzykiwania małp. Tą swoistą symfonią (lub kakofonią) umilał sobie dni opiekun i strażnik lasu, Humbaba, który jawi się teraz nie jako barbarzyński ogr, lecz egzotyczny władca bawiący się przy swej leśnej muzyce na wzór władców babilońskich. Inne wersy ujawniają nieco więcej szczegółów na temat zabójstwa Humbaby i wycięcia strzeżonego przez olbrzyma lasu. Jak się okazuje, reakcja Gilgamesza i Enkidu na dokonane spustoszenie lasu zabarwiona jest nutą wyrzutów sumienia.

Las Cedrowy w Libanie, źródło: wikimedia commons.

Tabliczkę można obejrzeć na wystawie w irackim Muzeum Sulaymaniyah.

Na podstawie Live ScienceAncient OriginsDaily Mail UK

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: