Dodaj komentarz

70 lat „Kuriera Szczecińskiego”

Kurier Szczeciński

Okładka pierwszego wydania „Kuriera Szczecińskiego”, źrodło: zbc.ksiaznica.szczecin.pl

7 października 1945 roku – ukazało się pierwsze wydanie dziennika „Kuriera Szczecińskiego”.  Obecnie jest jedynym w Polsce dziennikiem z całkowicie polskim kapitałem, a jej udziałowcami są byli i obecni pracownicy. W tym roku obchodzi swój jubileusz 70-lecia.

Powstanie „Kuriera Szczecińskiego” poprzedziły trzy tytuły prasowe, które ukazywały się w Szczecinie między majem a październikiem 1945 roku. Pierwszą szczecińską gazetą był „Głos Nadodrzański” wydawany przez SW Czytelnik. Osiem numerów „Głosu”, który ukazywał się od 16 maja do 25 lipca 1945 roku redagowano i drukowano w Poznaniu, skąd gazetę przywożono do Szczecina. Następcą „Głosu” były „Wiadomości Szczecińskie” drukowane już w Szczecinie.

W ciągu niecałych czterech miesięcy ukazało się 39 numerów gazety. W przedostatnim numerze „Wiadomości” informowano m.in. o powstaniu „Kuriera Szczecińskiego”. Trzecim tytułem, również drukowanym w Szczecinie, był tygodnik społeczno-kulturalny „Pionier Szczeciński”, którego ukazały się tylko dwa numery.

Pierwszy numer „Kuriera Szczecińskiego” ukazał się 7 października 1945 roku. Wieloletni dziennikarz Józef Kruszona wspominał:

„Ocalałą z wojennej zawieruchy poniemiecką drukarnię z Rosengartenstraße, gdzie na linotypie z niemieckimi czcionkami składał niemiecki zecer nieznający języka polskiego (!), przeniesiono na zbombardowane zaplecze reprezentacyjnego gmachu koncernu wydawniczego hitlerowskiej NSDAP przy dzisiejszym placu Hołdu Pruskiego. Na wyremontowanej z niemałym trudem maszynie „płaskiej” wydrukowany został historyczny, pierwszy numer „Kuriera”, jedynej wówczas gazety regionalnej krzewiącej polskie słowa wśród polskich osadników….”

Gazetę redagowali przedwojenni dziennikarze: Mieczysław Halski (red.nacz.), Zygmunt Jabłkowski, Stefan Borowski, Feliks Jordan, Jarogniew Kanaisty, Stanisław Szydłowski, Stanisław Sokołowski, Bernard Kiser, Wojciech Knittel, Edward Kmiecik, Marek Koreywo i Bolesław Rajkowski. Pierwszy numer „Kuriera”, którego wydawcą była Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, wyszedł w nakładzie 3 tysięcy egzemplarzy. Miał 4 strony. Kosztował 2 złote i rozszedł się bez żadnych zwrotów.

W kolejnych latach nakład gazety wzrastał. W 1957 roku wynosił już 41.800 egzemplarzy. Cena przez długie lata wynosiła 50 groszy. Od 1 października 1959 roku, wbrew protestom czytelników i redaktora naczelnego, „Kurier” z dziennika porannego przekształcono w popołudniówkę. Był to efekt decyzji politycznej, która miała wyeliminować gazetę z rynku i zwiększyć sprzedaż konkurencyjnego „Głos Szczecińskiego”, organu PZPR. Decyzja ta nie przyniosła jednak spodziewanych efektów. Nakład „Kuriera” zaczął wzrastać.

W styczniu 1960 roku wynosił 55.372 egzemplarze, a już w grudniu 60.359. Podniesiono też objętość gazety do 8 stron. Od 1 kwietnia 1994 roku „Kurier Szczeciński” jest ponownie dziennikiem porannym. Jego nakład dochodzi do 80 tys. egzemplarzy. Na przestrzeni lat gazeta miała wielu wydawców. Obecnie jest jedynym w Polsce dziennikiem z całkowicie polskim kapitałem, a jej udziałowcami są byli i obecni pracownicy.

Budynek Kuriera Szczecińskiego przy placu Hołdu Pruskiego w Szczecinie, źródło: wikimedia commons.

Mimo różnych przemian i przeobrażeń, „Kurier Szczeciński” wydawany jest od początku niemal według identycznego schematu, na który składają się serwis informacyjny z kraju i ze świata oraz wiadomości ze Szczecina i z Pomorza Zachodniego. Druga część jest obszerniejsza. Składają się na nią informacje bieżące z miasta i z rejonu, blok gospodarczy, liczne reportaże, cykle historyczne, blok sportowy i turystyczny, kącik satyry. W gazecie publikowane są także utwory literackie twórców szczecińskich. W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia wydawano liczne dodatki specjalne. Ponadto „Kurier” był i nadal jest organizatorem i sponsorem licznych konkursów i plebiscytów o zasięgu wojewódzkim.

Obecnie „Kurier Szczeciński” jest również dostępny w wersji elektronicznej


Literatura:

Kozłowski K., Krzywicki St., Historyczna droga do polskiego Szczecina, Krajowa Agencja Wydawnicza, Szczecin 1988

Mąka H., Szczecin. Wczoraj, dziś, jutro, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1978.

źródła:

www.24kurier.pl

encyklopedia.szczecin.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: