Dodaj komentarz

Znaleziono korytarz podziemny w Brzezinach z XVI w.

Brzeziny Tunel

Wejście do podziemnego korytarza, fot. Urząd Miasta Brzeziny

Archeolodzy pod zabytkowym gotyckim kościołem Podwyższenia św. Krzyża w Brzezinach odkryli podziemny tunel. Zdaniem badaczy pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku.

Odkrycia tunelu dokonał zespół archeologów pod kierunkiem Błażeja Muzolfa z Zespołu Badań Konserwatorskich z Lutomierska.

– Wejście do podziemnego korytarza prowadzi z krypty grobowej znajdującej się pod dwoma kaplicami: Matki Boskiej Różańcowej oraz świętego Krzyża. Wejście stanowiło przedłużenie klatki schodowej i przez wiele lat było zamurowane. Odsłoniliśmy je. Pod ziemią doszedłem do miejsca, w którym tunel jest zasypany – opowiada Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.

Odsłonięty i oczyszczony odcinek podziemnego korytarza, fot. Urząd Miasta Brzeziny

Znalezisko zdaje się potwierdzać wcześniejszą hipotezę o istnieniu legendarnego tunelu, który miał łączyć kościół p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża z klasztorem zlokalizowanym niegdyś po drugiej stronie dzisiejszej ulicy Kościuszki.

Póki co badaczom nie udało się zlokalizować wylotu tunelu. Ponadto archeolodzy przypuszczają, że tunel też mógł prowadzić do już nieistniejącego zamku Lasockich, którzy władali niegdyś miastem przez blisko ponad 300 lat i przyczynili się do jego rozwoju.

Odnaleziony odcinek tunelu jest zachowany w niezłym stanie i po renowacji zostanie udostępniony zwiedzającym. Miłośnicy zagadek historycznych podkreślają, że jest to odkrycie dużego kalibru. Fundamenty oraz ściany tunelu zostały zbudowane z kamieni granitowych uzupełnionych cegłą, natomiast sklepienie kolebkowe z cegły. Kamienna podłoga tunelu obniża się w kierunku południowym.

Zawalona dalsza część tunelu, fot. Urząd Miasta Brzeziny

Wysokość korytarza wynosi ok. 1,8 metra a jego szerokość ok. 1,2 metra. Całkowita długość tunelu nie jest znana, ponieważ nieodsłonięta część tunelu została zawalona pod drogą krajową.

Kościół Podwyższenia św. Krzyża w Brzezinach. Fot. Jolanta Dyr, Creative Commons.

Kościół Podwyższenia św. Krzyża w Brzezinach powstał na przełomie XIII/XIV w., ale w okresie renesansu poddano go znacznej przebudowie. W 1515 roku od strony południowej dobudowano kaplicę Matki Boskiej Różańcowej, a sto lat później od strony północnej dostawiono kaplicę św. Krzyża. Odnaleziony korytarz podziemny prawdopodobnie właśnie pochodzi z XVI z czasów budowy właśnie kaplicy Matki Boskiej Różańcowej

Jak podaje w swoim komunikacie Urząd Miasta Brzeziny odnaleziony odcinek korytarza zostanie objęty pracami konserwatorskim i restauratorskim. Zostanie to sfinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– W przyszłości odkryty fragment tunelu zostanie zabezpieczony poprzez podmurowanie i kamienne uzupełnienie oraz cegły, a także wymianę zmurszałych fug pomiędzy cegłami i kamieniami. Wcześniej jednak tunel należy osuszyć, gdyż panuje w nim duża wilgotność, o czym świadczy skraplająca się na ścianach i suficie woda – mówi cytowany w komunikacie urzędu Mirosław Kosielski z krakowskiej Pracowni Konserwatorskiej Piotra Białko, której pracownicy biorą udział w pracach wykopaliskowych.

Na podstawie komunikatu prasowego Urząd Miast Brzeziny oraz artykułu w  Dzienniku Łódzkim

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: