Dodaj komentarz

Rolnik z Michigan znalazł kości mamuta włochatego

Mammoth-dig-3-JPG 1

źródło: University of Michigan

80-letni rolnik James Bristle mieszka przez całe życie w miejscowości Chelsea w stanie Michigan. Na swoim polu, gdzie uprawia soje wykopywał  różne rzeczy m.in. fragmenty domu czy też grobów. Ale znalezienie kości mamuta włochatego sprzed około 15 tys. lat przeszło jego najśmielsze oczekiwania.

 – Początkowo myślałem, że w błocie znajduje się wygięty płot, ale okazało się później, że są to chyba kości żeber – powiedział Bristle, który natychmiast powiadomił o znalezisku media oraz badaczy z Uniwersytetu w Michigan.

źródło: University of Michigan

Wkrótce przybyli badacze i rozpoczęli prace, do których było niezbędne użycie specjalistycznego sprzętu m.in. koparki.

Kierownik badań profesor Daniel Fisher, który jest jednocześnie dyrektorem uniwersyteckiego Muzeum Paleontologii, potwierdził, że są to kości mamuta włochatego – Znaleźliśmy kawałek łopatki należący do mamuta. Ponadto natrafiliśmy na fragmenty kości żeber, czaszki, ciosy a nawet żuchwę mamuta. Być może jest tutaj więcej szczątków- powiedział prof. Fisher.

Wstępnie oszacowano, że mamut był samce i miał około 40 lat, a jego kości mogą pochodzić sprzed około 10-15 tys. lat.

– Fragmenty kości sugerują, że mamut włochaty mógł zostać upolowany przez Paleo-Indian, którzy zamieszkiwali Amerykę Północną około 12-13 tys. lat temu – dodał Fisher

Mamut włochaty był jednym z ostatnich gatunków mamutów żyjących w okresie Plejstocenu. Według badaczy ogromne zwierzę z ogromnymi ciosami i tułowiem było prasłoniem, które współistniało obok ludzi tuż przed wyginięciem.

Kości zostaną oczyszczone i dokładnie zbadane przez naukowców z uniwersytetu. Poniżej film po angielsku, w którym badacze z Uniwersytetu w Michigan opowiadają o znalezisku:

Na podstawie Detroit NewsMichigan LiveClick on Detroit

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: