Dodaj komentarz

Rzeź Pietruszki

Parsley-Massacre-Dominican-Republic 1

2 października 1937 roku – szwadrony śmierci dyktatora Dominikany Rafaela Trujillo rozpoczęły rzeź tysięcy czarnoskórych imigrantów z Haiti. Co było jej przyczyną?

Rafael Leónidas Trujillo Molina (1891 – 1961_ – dyktator Dominikany.

W 1937 roku Rafael Trujillo nakazał wymordowanie Haitańczyków, co miało być zemstą za inwazję haitańską na Dominikanę sprzed stu lat. Ponadto oskarżały Haitańczyków, że rzekomo kradną było i uprawy z terenów przygranicznych. Dodatkowo Trujillo, który przez całe życie starał się ukrywać swoje mulackie pochodzenie, odziedziczone po haitańskiej matce, żywił do Haitańczyków osobistą urazę.

Głównym powodem masakry były jednak względy ekonomiczne. Kryzys gospodarczy odbijał się na poziomie życia Dominikańczyków, podczas gdy w zachodniej Dominikanie pracowało wielu Haitańczyków, którzy byli tańszą siłą roboczą niż miejscowi.

Zgodnie z rozkazem bojówki mordowały głównie z użyciem maczet, noży, łopat i kilofów, by w momencie przedostania się informacji o masakrze za granicę wyglądała ona na spontaniczny chłopski zryw, realizowany bez wiedzy i przyzwolenia władz. W ciągu trzech dni zbrodnia objęła cały kraj, ale najintensywniejszy przebieg miała w zachodniej części kraju, przy granicy z Haiti.

Nazwa „Rzeź Pietruszki” pochodzi od hiszpańskiego słowa perejil (pietruszka), którego często używano do identyfikacji francuskojęzycznych Haitańczyków, którzy źle je wymawiali. Często członkowie szwadronów śmierci nosili ze sobą liście pietruszki i pokazywali je schwytanym, nakazując podanie nazwy rośliny. Polecenie przeprowadzania takiego testu Trujillo wydał w sytuacji, gdy dokonujący eksterminacji bojówkarze nie mieli pewności co do narodowości schwytanej osoby.

Akcja eksterminacji Haitańczyków trwała od 2 do 8 października 1937 roku  po czym dyktator nakazał jej zakończenie. Na mniejszą skalę mordy trwały jednak dalej. Masakra pochłonęła według różnych szacunków od 9000 do 35 000 ofiar. Dominikański historyk Bernardo Vega szacuję liczbę ofiar na około 20 000–30 000.

Haiti zażądało odszkodowania dla rodzin ofiar w wysokości 750 tys. dolarów. Po kilku latach Trujillo zgodził się na zapłatę rządowi Haiti odszkodowania za masakrę w wysokości 525 tys. dolarów (zgodnie z obecnym przelicznikiem 2015 r. byłoby to około 8,6 mln dolarów), ale to była jedynie dwie trzecie uzgodnionej kwoty.


Literatura:

Lauro Capdevila, „La dictature de Trujillo: République dominicaine, 1930–1961”, Paris, L’Harmattan, 1998

Richard Lee Turtis, „A World Destroyed, A Nation Imposed: The 1937 Haitian Massacre in the Dominican Republic”, 2002

Valentina Peguero, „The Militarization of Culture in the Dominican Republic: From the Captains General to General Trujillo”, Lincoln: University of Nebraska Press, 2004

Strony zewnętrzne:

dominicana.blox.pl – Pietruszka znaczy śmierć

www.bbc.com/news/world-latin-america-19880967

www.ibtimes.com/parsley-massacre-genocide-still-haunts-haiti-dominican-relations-846773

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: