Dodaj komentarz

Odkryto saunę na szkockich Orkadach sprzed 4 tys. lat

Sauna z Epoki Brązu Szkocja

źródło: Courtesy of History Scotland

Archeolodzy na jednej z północnych wysp szkockiego archipelagu Orkady znaleźli saunę sprzed około 4000 lat. Zdaniem badaczy sauna mogła być wykorzystywana jako miejsce do mycia, uzdrowienia ciała, porodu lub do obrzędów religijnych.

Do odkrycia doszło na stanowisku archeologicznym Links of Noltland, na wyspie Westray. Obiekt został odsłonięty częściowo w wyniku naturalnej erozji.

Links of Noltland, fot. Laura McKenna, źródło: Wikimedia Commons

Pierwotnie  sądzono, ze obiekt jest „spalonym kopcem”, który składał się z kominka, zbiornika na wodę oraz ze stosem kamieni. Analizując średniowieczną literaturę irlandzką wysunięto hipotezę, że w kominku podgrzewano gorącą wodę, którą wykorzystywano do przygotowania posiłków, kąpieli, piwowarstwa czy obróbki ubrań. Jednak charakter budynku, wkomponowany w krajobraz bardziej sugeruję, że był to rodzaj sauny lub łaźni.

źródło: Courtesy of History Scotland

Struktura budowli jest niemal nienaruszona. Zawiera zbiornik z wodą do wytwarzania pary wody oraz sieć komórek. Obiekt powstał w epoce brązu prawdopodobnie około 2000 lub 1000 r. p.n.e.

źródło: Courtesy of History Scotland

Badacze uważają, że sauna lub łaźnia parowa mogła służyć do celów rytualnych i prawdopodobnie była używana przez wybraną grupę lub osoby podczas uroczystości religijnych.

Archeolodzy także sugerują, że mogła być wykorzystywany jako „dom potu” dla uzdrowienia i oczyszczenia, a nawet jako miejsce, gdzie kobiety mogą urodzić, chore starsze osoby w podeszłym wieku mogły godnie odejść lub też, gdzie oczyszczano ciała tuż przed pogrzebem.

Prace archeologiczne są tutaj prowadzone od co najmniej od kilku lat, ale dopiero najnowsze odkrycie przerosło najśmielsze oczekiwania.

– Jest to pięknie zachowane miejsce, gdzie możemy wysunąć wiele teorii na temat kto to zbudował i jak wykorzystywano ten obiekt – opowiada Rod McCullagh, kierownik prac badawczych. – Niezależnie od tego czy obiekt służył do ucztowania, rytuałów, ważnych dyskusji czy pełnił funkcję dzisiejsze znanej nam sauny, to być może jest coś czego jeszcze nie wiemy. To dopiero początek ekscytującej, ale żmudnej analizy i pracy badawczej, który być może pozwolą nam zrozumieć to co się działo tutaj w tym miejscu 4000 lat temu – podsumował McCullagh

W innych krajach sauny też były często związane z wykonywanie jakiś rytuałów lub obrzędów. Takim jest przykładem jest Skandynawia, gdzie przychodzę do tego miejsca w  celu oczyszczenie lub uzdrowienia albo odbywały się jakieś transakcje handlowa czy też ważne dyskusje. W tradycji rdzennych Amerykanów istniały „loże potów”, przy których odprawiano rytuały związane z duchami.

Obiekt zostanie starannie zasypany, tak by uchronić go przed zimą, a ponownie zostanie odkopywany do dalszych badań na wiosnę przyszłego roku.

Na podstawie: Ancient Origins

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: