Dodaj komentarz

10-letni chłopiec znalazł pieczęć ze Wzgórza Świątynnego sprzed 3 tys. lat

chłopiec pieczeć

10-letni znalazca pieczęci z Rosji Matwiej Cepliajew, fot. The Temple Mount Sifting Project.

Pochodzący z Rosji 10-letni chłopiec Matwiej Cepliajew  podczas przeczesywania ziemi pochodzącej ze Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie znalazł pieczęć sprzed 3 tys. lat. Wielu profesjonalnych archeologów marzyłoby o takim odkryciu 🙂

Chłopieć był jednym z ponad około 170 tys. ochotników z całego świata, którzy brali udział w projekcie Temple Mount Sifting. Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie, którego celem jest dokładne przesianie ziemi, którą była pod koniec lat 90. nielegalnie wywożona ze Wzgórza Świątynnego podczas budowy nowego meczetu bez nadzoru archeologicznego. Załadowane wywrotki opuszczały Wzgórze Świątynne około 400 razy. Łącznie w różne miejsca trafiło co najmniej kilka tysięcy ton ziemi, a wraz z nią nieznana liczba zabytków. Teren Wzgórza Świątynnego jest ważnym miejscem zarówno dla żydów i muzułmanów.

Z tego powodu już ponad 10 lat temu izraelscy archeolodzy postanowili rozpocząć projekt przesiewania tej ziemi. Była to dla nich wyjątkowa okazja dla lepszego poznania przeszłości miejsca, w którym niegdyś znajdywały się Świątynie Salomona i Heroda. Niestety o zgodę na przeprowadzenie wykopalisk na terenie samego Wzgórza Świątynnego nie ma szans.

Pieczęć tuż po znalezieniu przez chłopca,  fot. The Temple Mount Sifting Project

– Do Izrael przyjechałem z rodzicami, następnie udaliśmy się na wycieczkę do Jerozolimy. Było wiele ciekawych rzeczy, ale najbardziej znaczącym przeżyciem był udział w archeologicznym odsiewu ziemi. Archeolodzy wyjaśnili nam, co mamy robić i zaczęliśmy pracy. Po jakimś czasie znalazłem coś twardego. Okazało się, że to była stara pieczęć. Byłem bardzo szczęśliwy i pobiegłem do kierownika  odpowiedzialnego za wykopaliska, aby pokazać mu co znalazłem. Powiedział mi, że pieczeć była bardzo stara i potrzeba badań. Było to wspaniałe odkrycie – opowiada uradowany młody znalazca Cepliajew

Pieczęć jest jednym z najbardziej cennych znalezisk oraz pierwszą, jakie do tej pory odkryto w całej Jerozolimie. Już wcześniej znajdywano podobne pieczęcie znaleziono, ale w innych częściach Izraela, m.in. w Tel Beit Szemesz, Tel Gezer i Tel Rehow. Wszystkie one pochodziły z przełomu XI-X w. p.n.e.

Dokładne określenie wieku znaleziono pieczęci przez chłopca nie jest możliwe jest to spowodowane tym, że wywieziona ziemia ze Wzgórza była wymieszana. Więc oszacowano, że pochodzi sprzed około 3000 lat, czyli z czasów, gdzie według Biblii Jerozolima miała być, głównym centralnym ośrodkiem władzy królów Dawida i Salomona. Jednak cześć badaczy tzw. minimaliści podważali biblijną relacje o panowaniu obydwu władców. Wskazywali przede wszystkim na brak istotnych znalezisk w Jerozolimie z czasów ich panowania. Ich zdaniem musiało się rozwijać dużo później.

Spód pieczęci, rys. Razia Richman, źródło: The Temple Mount Sifting Project

Pieczęć jest wykonana kamienia wapiennego. Jego wysokość wynosi 16 mm. Na jego okrągłym dnie jest bardzo wyraźne wygrawerowany wizerunek dwóch zwierząt. Prawdopodobnie przedstawiają one drapieżnika oraz jego ofiarę. Pieczęć posiada otwór, który umożliwia zawieszenie go na sznurku.

Zdaniem archeologów znaleziona pieczęć, prawdopodobnie służyła do pieczętowania dokumentów. Świadczy o tym że już w około X wieku p.n.e. na Wzgórzu Świątynnym działała administracja, to z kolei ma być jednym z dowodów potwierdzający relacje z Biblii o panowaniu o panowaniu Dawida i Salomona.

Oprócz pieczęć podczas przesiewu ziemi, inni ochotnicy znaleźli także brązowy grot strzały oraz setki skorup naczyń ceramicznych także pochodzących z X w. pn.e.

Grot z brązu z X w. p.n.e., źródło: fot. The Temple Mount Sifting Project

Wyjątkowa pieczęć znajdzie wśród pół miliona innych zabytków z różnych okresów, które wcześniej znaleziono w ziemi wywiezionej ze Wzgórza Świątynnego.

Na podstawie: Jerusalem PostThe Temple Mount Sifting Project

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: