Dodaj komentarz

Zamach bombowy na Oktoberfest

Oktorberfest Zamach zdj

26 września 1980 roku – w Monachium podczas festiwalu piwnego Oktoberfest doszło do zamachu terrorystycznego, który został zorganizowany przez skrajnie prawicową neonazistowską Wehrsportgruppe Hoffmann (Grupa Sportów Obronnych Hoffmana). W wyniku zamachu zginęło 13 osób, a ponad 200 osób odniosło rany. Był to największy i najbardziej krwawy zamach terrorystyczny w historii Republiki Federalnej Niemiec. Jak doszło do zamachu?

Gundolf Köhler (1959 – 1980) – sprawca zamachu

Sprawcą zamachu był 21-letni Gundolf Köhler, student geologii i członek skrajnej prawicy, Köhler umieścił bombę w koszu na śmieci w okolicach głównej bramy. Bomba została wykonana z brytyjskiego pocisku moździerzowego wyprodukowanego w 1954. Ten pocisk został tak zmodyfikowany, by podczas wybuchu doszło do poważnych obrażeń i ofiar śmiertelnych.

Wybuch miał miejsce o godzinie 22:19, w chwili gdy tłumy ludzi zaczęły opuszczać olbrzymie namioty, w których podawano piwo, i skierowały się do wyjść Eksplozja była ogromna obejmującą obszar wielkości boiska do piłki nożnej.

Tak ogromna eksplozja spowodowała ogromną liczbę ofiar. W wyniku zamachu zginęło 13 osób, a 225 było rannych. Wśród ofiar był 1 Brytyjczyk, 1 Szwajcar oraz troje dzieci w wieku 6, 8 i 10 lat [1]. Pozostałe ofiary pochodziły  z zachodnich Niemiec.

Policja w trakcie śledztwa ustaliła pierwotną tezę, że jedynym sprawcą zamachu był Köhler. Jednak wielu dziennikarzy, lokalnych polityków oraz ofiary rodziny miało co do tego wiele wątpliwości. Domagano się wznowienie śledztwa [2].

Rodziny ofiar tego zamachu zawsze utrzymywały, że pochodzący z Donaueschingen zamachowiec Gundolf Köhler, który podłożył bombę i sam zginął wskutek jej eksplozji, albo musiał mieć wspólników, albo że ktoś jeszcze musiał wiedzieć o jego planach [3]. Tego samego zdania byli także adwokaci reprezentujący ich interesy.

Pomnik poświęcony ofiar zamachu z 1980 roku.

Ponadto kilku świadków zeznało, że widziało Köhlera jak rozmawiał tuż przed zamachem z dwoma mężczyznami ubranymi w nieprzemakalne kurtki o kolorze oliwkowym, a inny świadek widział jak Köhler szedł z plastikową torbą, w której była bomba [4].

Relacje świadków zostały zignorowane tak samo jak fakty, że sprawca należał do neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann.

Po blisko 30-latach pojawiał się pewna kobieta twierdząca, że już następnego dnia po zamachu widziała ulotki, sławiące czyn Köhlera, i że widziała je zanim jeszcze policja podała jego nazwisko [5]. Zgłosiła się wtedy na policję, ale jej zeznania także zignorowano.

W wyniku policyjnych błędów i nacisków ze strony rodzin ofiar jak oraz prasy, postanowiono w 2014 roku ponownie wznowić śledztwo w sprawie zamachu podczas Oktoberfest z 1980 r [6][7].


Literatura:

Tobias von Heymann, „Die Oktoberfestbombe: München, 26. September 1980”, Nora Verlag, Berlin, 2008

Ulrich Chaussy, „Oktoberfest. Ein Attentat”, 1985

Przypisy:

[1] .Larry Gerber, (29 September 1980), „Neo-Nazi Group Suspected in Munich Oktoberfest Bombing”. The Lewiston Daily Sun. Retrieved 21 November 2013.

[2], [3], [4], [5], [6] Niemiecka prasa o wznowieniu śledztwa ws. zamachu bombowego na Oktoberfest 1980

[7].Niemiecki tygodnik Die Spiegel o wznowieniu śledztwa, 2014 r.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: