1 komentarz

Na Syberii odkryto szkielet mamuta stepowego sprzed 126 tys. lat

Szkielet mamuta Jakucja

Szkielet mamuta stepowego, źródło: Akademia Nauk w Republice Sacha

Unikalny bo zachowany niemal w 90% szkielet mamuta stepowego sprzed 126 tys. lat odkryto w Jakucji w północnej Rosji. Znalezisko może oznaczać, że mamut stepowy żył o wiele dłużej, niż wcześniej sądzono.

Szkielet został znaleziony przez lokalnych mieszkańców nad brzegiem rzeki Suola w pobliżu miasteczka Niżnij Biestiach, który znajduję się 30 km na wschód od miasta Jakuck. Region Jakucji jest jednym z najzimniejszych w Rosji. Znalezisko jest wyjątkowe

Jest to pierwszy w historii szkielet mamuta stepowego jakikolwiek znaleziono w Jakucji. Zachowany jest w doskonałym stanie, lepiej niż pięć innych szkieletów odkrytych w innych częściach Rosji. Zdaniem badaczy zwierzę było wysokie, mierzyło 3 metry, miało olbrzymie kły – każdy z nich mierzyło 2,5 m długości oraz ważyły 75 kg.

Kosciu mamuta stepowego

Jedna z kości mamuta stepowego, źródło: Akademia Nauk w Republice Sacha.

– Szkielet został odkryty w pozycji anatomicznej i był praktycznie nienaruszony. Nawet mniejsze kości stóp były w komplecie. Brakowało tylko tylnej prawej nogi. Widocznie mamut utrącił ją jeszcze za życia – mówi Jewgienij Maszczenko z Instytutu Paleontologicznego w Moskwie, który kieruję pracami badawczymi.

Uważa się, że niektóre mamuty stepowe żyły na Syberii w okresie plejstocenu czyli około 600 tys – 370 tys. lat temu i są przodkami mamutów włochatych. Jednak szkielet jest o wiele młodszy, bo wedle datowania liczy około 126 tys. lat. W porównaniu do swojego krewnego mamuta włochatego, mamut stepowy był wyższy, a jego długość ciała była krótsza. Średnio mierzył 4 metry i ważył do 10 ton.

mamut stepowy rysunek

Rysunek przedstawiający mamuta stepowego, aut: Eldar Zakirow

–  Prawdopodobnie w połowie plejstocenie klimat w Jakucji był stosunkowo ciepły. Jednak szkielet zachował się w wiecznej zmarzlinie. Oprócz tego, odkryliśmy inne ślady zwierząt w pobliżu szkieletu, które uważa się, że żyły tutaj znacznie później. Jak to idzie w parze z cieplejszym klimatem?  – zadaje sobie pytanie Albert Protopopow z Akadami Nauk w Republice Sacha.

Badacze planują w przyszłym roku rozpocząć tutaj badania na większą skalę.

Na podstawie Syberian Times

Reklamy

One comment on “Na Syberii odkryto szkielet mamuta stepowego sprzed 126 tys. lat

  1. […] W Jakucji znajdywano m.in. świetnie zachowanego mamuta (miesiąc temu było wspomiane o odkryciu świetnie zachowanego szkieletu mamuta stepowego sprzed 126 tys.), nosorożca włochatego czy też przodka bizonów, Bison […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: