Dodaj komentarz

Słowiański gród Radusz

źródło: spreewaldhof-schupan.de

Z ciekawostek dziś będzie o historii zrekonstruowanego słowiańskiego Grodu Radusz zbudowanego przeszło 1000 lat temu przez Serbołożyczan. Zapraszam do lektury!

Raddusch 1

źródło: panoramio.com

Gród obecnie leży w okolicy miasta Vetschau (dolnołuż. Wětošow/Błota) w niewielkiej wiosce Raddusch (Radusz) w Niemczech. Został zbudowany około 880 roku przez członków słowiańskiego plemienia Łużyczan, należących do plemion serbskich z grupy Słowian zachodnich zamieszkujących tereny Dolnych Łużyc. Był dwukrotnie rozbudowywany i poszerzany około 925 i około 950 roku.

Slawenburg_Raddusch_(Raduš)_wał 1

Wał zrekonstruowanego grodu, źródło: wikimedia commons.

Gród był zbudowany z drewna, został otoczony fosą. Dla wzmocnienia konstrukcji wykorzystano, piasek, ziemie oraz glinę Budowla. posiadła średnicę około 50 metrów a jej ściany wznoszą się na wysokość 7 metrów.

Gród został podbity 28 marca 963 roku przez margrabiego Marchii Wschodniej Gerona, wkrótce opustoszał oraz popadł w ruinę i zapomnienie. Była to jedna z 20 osad grodowych przypisywanych Serbołużyczanom przez tzw. Geografa Bawarskiego.

W czasach NRD pozostałości grodu odkryto w latach 1984 oraz 1989/1990 w czasie prowadzenia wykopalisk na tych terenach w pobliskiej kopalni węgla brunatnego.

Rekonstrukcja grodziska w Raduszu sprowadziła się do odtworzenia masywnych wałów drewniano-ziemnych. Do wewnętrznej strony wałów przylegały niewielkie z konieczności budynki. Nie odtworzono ich, by w pełni wybrzmiał surowy, krępy pierścień grodu o nieustępliwej powadze.

Ekspozycja poświęcona grodowi

Ekspozycja poświęcona grodowi, źródło: Slawenburg Raddush.de.

To estetyczna, proporcjonalna, bez złudzenia solidna robota, która, odmiennie niż pierwotnie, kryje teraz w swym wnętrzu na długości całego obwodu pomieszczenia muzealne, stanowiska multimedialne, małą restaurację, salę dydaktyczną (zastałem wystawę fotografii) oraz sklep z pamiątkami i kulinariami regionu. Zwiedzenie obiektu zajmuje około trzech godzin. Pomaga w tym polskojęzyczny przewodnik audio.

raddusch rek2

Ekspozycja prezentuje znaleziska z miejsca samego grodziska oraz z najbliższej okolicy w promieniu ok. 30 kilometrów, gdzie udokumentowano istnienie kilkudziesięciu wczesnośredniowiecznych grodzisk oraz wcześniejszych osad – są to znaleziska od epoki kamienia po czasy nowożytne; jest też osobna ekspozycja poświęcona działającym tu kopalniom odkrywkowym węgla brunatnego

raddusch rek

Odtworzone grodzisko było twierdzą okoloną rozleglejszą, nieobwarowaną osadą. Istnieją plany, by w innym miejscu odtworzyć całe siedlisko. Na zewnątrz, poza wałami i fosą, jest tutaj sporo miejsca na relaks (ścieżka edukacyjna dotycząca flory – w formie drewnianej grobli ponad mokradłem), na piknik (ławki, stoliki). Z cokołu grodu otwiera się przed nami rozległy krajobraz okolicy.


Literatura:

BÖNISCH, Harriet, „Raddusch: Slawenburg. Imposante Wehranlage”, Archäologie erleben. Ausflüge zu Eiszeitjägern, Römerlagern und Slawenburgen, Theiss Verlag, Stuttgart 2004

Michael Ullrich, „Slawenburg Raddusch”, Brandenburgisches Landesamt f. Denkmalpflege 2003

Strony zewnętrzne:

slawenburg-raddusch.de

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: