Dodaj komentarz

Dzban rzymskich monet w stolicy Bułgarii

The-ancient-Roman-coins 1

Dzban oraz rzymskie monety, źródło: standartnews.com

Archeolodzy podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w centrum Sofii odkryli starożytny dzban zawierający ponad 3000 rzymskich monet pochodzących z I i II wieku n.e., czyli za czasów panowania cesarzy Wespazjana i Kommodusa.

Bułgarscy archeolodzy natrafili na nie w trakcie wykopalisk na stanowisku archeologicznym będącą pozostałością rzymskiego miasta Ulpia Serdica. Znajduję się w pobliżu cerkwii „Sweta Nedelja” (Święta Niedziela), najważniejszej prawosławnej świątyni w Sofii. Zaledwie 100 m od miejsca badań znajdują się także siedziba bułgarskiego rządu i prezydenta.

Cerkiew Świętej Niedzieli w Sofii, źródło: wikimedia commons.

W dzbanie znajdowało się 2976 srebrnych monet z okresu I i II w. n.e. Najstarsze egzemplarze zostały wybite w czasach panowania rzymskiego cesarza Wespazjana w latach 69-79 n.e., a zaś najmłodsze – w okresie panowania cesarza Kommodusa w latach 180-192 n.e.

Monety w dzbanie przedstawiają wizerunki różnych cesarzy rzymskich, panujących w okresie między Wespazjanem a Kommodusem, a także ich małżonek, w tym cesarzowej Faustyny Starszej – żony Antoninusa Piusa, Faustyny Młodszej – żony Marka Aureliusza, Bruttii Crispiny – żony Kommodusa oraz Lucilli – żony Lucjusza Werusa. Na dzbanie znajduje się inskrypcja z imieniem Selvius Callistus, który był prawdopodobnie ostatnim właścicielem srebrnego skarbu.

W czasach cesarstwa w miejscu bułgarskiej stolicy znajdowało się założono przez Rzymian miasto Ulpia Serdica. Nazwa miasta pochodziła od żyjącego na tych terenach trackiego ludu Serdów. Za cesarzy z dynastii Antoninów Ulpia Serdica rozwinęła się w znaczny i bogaty ośrodek. Ogromną rolę odgrywała także później. W IV w. stała się stolicą rzymskiej prowincji Dacia Mediterranea. W połowie V w. miasto zniszczyli Hunowie.

Jak poinformowała  burmistrz Sofii Jordanka Fandykowa, że jest to największy skarb, jaki dotychczas odkryto w Sofii.. Znalezisko zostało przewiezione do Instytutu Archeologii Bułgarskiej Akademii Nauk, a po oczyszczeniu i konserwacji będzie udostępnione jako muzealny eksponat.

Na podstawie, thehistoryblog.comSofia Newsstandartnews.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: