Dodaj komentarz

Ślady średniowiecznej osady nad Jeziorem Lubiąż

Jezioro-Lubiąż-1

Jezioro Lubiąż, źródło: wikimedia commons.

Archeolodzy z Torunia na wyspach Jeziora Lubiąż w Lubniewicach ( woj. lubuskie) znaleźli dziesiątki narzędzi, fragmentów naczyń i broń m.in. ponadtysiącletni miecz oraz pozostałości drewnianych mostów. Dokonane odkrycie dowodzi na istnienie w Lubniewicach wczesnośredniowiecznego osadnictwa z X i XI wieku.

Badania od trzech lat prowadzi Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,  dopiero tegoroczne, które rozpoczęły się 1 września przyniosły spektakularne efekty.

– Jezioro Lubiąż jest absolutnie wyjątkowe pod tym względem. Znajdują się tam dwie malownicze, porośnięte drzewami wyspy, na których stwierdziliśmy liczne ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego, występujące również pod wodą w najbliższym ich sąsiedztwie – opowiada kierownik prac badawczych prof. dr hab. Wojciech Chudziak.

W tym roku do Lubniewic przybyło ponad 20-osobowy zastęp badaczy, geomorfologów, archeologów oraz palinolog. Badacze chcieli wyjaśnić genezę, chronologię zespołu osadniczego, odtworzyć jego układ przestrzenno-funkcjonalny oraz odkryć znaczenie osady w okresie wczesnego średniowiecza. Do tego celu dokładnie postanowiono przebadać nie tylko wyspy, ale także dno jeziora.

Na jednej z mniejszych wysp za pomocą metody datowania dendrochronologicznego, oszacowano wiek znalezionych drewnianych pali na połowę X w. Są pozostałością po pomostach i zabudowie nabrzeży i zdaniem badaczy może świadczyć to o tym, że wyspa była połączona z lądem długim, ponadstumetrowym mostem, którego ślady obecnie zalegają  na dnie jeziora na głębokości 4 metrów.

– Odkrycia tegoroczne dowodzą, że na wyspach koncentrowało się najstarsze osadnictwo Lubniewic z okresu plemiennego. Dzięki tegorocznym badaniom wiemy, że obie wyspy połączone były z lądem dwoma drewnianymi mostami. Przy „małej wyspie” archeolodzy odsłonili kolejne pale świadczące o zastosowaniu tu konstrukcji palafitowej. Na większej wyspie odkryto również ślady nieznanych dotąd fortyfikacji grodowych, na specjalną uwagę zwraca natomiast skupisko szczątków zwierzęcych znalezione na dnie jeziora. Skład gatunkowy zwierząt – tur, niedźwiedź, bydło – i charakter szczątków świadczą być może o kultowym przeznaczeniu tego miejsca – twierdzi prof. Chudziak. Badacze się zastanawiają czy niegdyś te wyspy były centrum pierwszych Lubniewic.

Archeologom udało się wydobyć również ceramikę i fragmenty naczyń, w tym cynowanych, pochodzących ze schyłku późnego średniowiecza pochodzące z okresu od X do XIV w., narzędzia, średniowieczny klucz i łódź wydrążoną z pnia drzewa, tzw. dłubankę oraz także liczną broń, m.in. dziewięć żelaznych toporów, groty, strzemię.

Tysiącletni-Miecz-Lubiąż

Znaleziono na dnie mułu tysiącletnie miecz, źródło: UMK w Toruniu.

Jednak wśród broni absolutną sensacją jest wczesnośredniowieczny miecz pochodzący z przełomu I i II tysiąclecia n.e. Miecze są wyjątkowo rzadkim znaleziskiem – ten z lubniewickiego jeziora jest czwartym w historii podwodnych badań archeologicznych na ziemi lubuskiej. Pierwsze trzy zostały wydobyte z grodziska w Pszczewie. – Dla archeologa to są cymesy, przedmioty elitarne, świadczące o randze tego miejsca. W X w. Lubniewice leżące na szlaku dalekosiężnym z Wielkopolski do Brandenburgii, przez Międzyrzecz i Lubusz, musiały mieć bardzo duże znaczenie – kończy prof. Chudziak.

Lubiąż 1

Znalezione przedmioty, po wydobyciu: naczynie ceramiczne, średniowieczny oraz tysiącletni miecz, źródło: Gazeta Lubuska.

Badania mają jeszcze potrwać przez najbliższe kilkanaście dni. Badacze muszą odsłonić odkryte znaleziska, zbadać je, a następnie  udokumentować. Wydobyte skarby pojadą do Torunia, gdzie zostaną poddane konserwacji. Wyniki przeprowadzonych badań będą znane już w grudniu.

W planach jest aby, wyłowione skarby zostały pokazane mieszkańcom Lubniewic jeszcze w tym roku. lub też o powstaniu powstaniu regionalnego muzeum, w którym byłyby prezentowane skarby z Lubiąża.

Badania zostały sfinansowane dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz gminy Lubniewice


źródła: Lubuski Wojewódzki Konserwator ZabytkówArcheowieści.plTVP Gorzów

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: