Dodaj komentarz

„Złoty Człowiek” z Issyk

Dziś z ciekawostek będzie o tzw. „Złotym Człowieku” z Issyk 🙂

W 1969 roku radziecki archeolog pochodzenia kazachskiego K.A. Akiszew na jednym z 45 kurhanów na nekropoli królewskiej na stanowisku Issyk (w dzisiejszym Kazachstanie), odnalazł szczątki człowieka należącego do koczowniczego ludu Saków, który jest spokrewniony z Sarmatami i z Scytami.

Grobowiec znajdował się w złożonym z siedmiu kurhanów kompleksie Tałdy-2, który leży we wschodniej części regionu Karaganda niedaleko miasta Karkaralińsk. Wewnętrzne wymiary kurhanu wynosiły 2,9 m x 1,5 m. Szczątki znaleziono w bocznej komorze, komora centralna była wielokrotnie ograbiana. Zawartość komory bocznej była nienaruszona.

Szczątki należały prawdopodobnie do młodego mężczyzny w wieku koło 17-18 lat i miał 170 cm, jak na tamte czasy był wysokim człowiekiem. Korpus mężczyzny był cały pokryty złotem. W ocenie badaczy pochówek pochodzi z VI-V w. p.n.e.

Grobowiec był bogato wyposażony wchodziło łącznie około 4 tysięcy wykonanych ze złota przedmiotów. Wśród przedmiotów były głównie plakietki zdobiące ubranie, obuwie zmarłego, aplikacje w formie zwierząt i piór zdobiących nakrycie głowy.

Ponadto elementy biżuterii wisiory, kolczyki, figurka drapieżnego kota, kamiennie paciorki oraz także okuć pasa i broń m.in. kilkanaście grotów strzał z brązu. Dodatkowo, w grobie znajdowały się gliniane, drewniane i srebrne naczynia.

Złote przedmioty mogą świadczyć, ze zmarły mógł być wybitnym wojownikiem, potomkiem jednego z wybitnych wodzów Saków lub też członkiem rodziny królewskiej.

Odnalezione przedmioty w kurhanie umożliwiły kompletną rekonstrukcję ubioru wojownika z grobowca w Issyku. Na zdjęciu rekonstrukcja ta znana jest pod nazwą „Złotego Człowieka”, który stał się jednym z symboli narodowych Kazachstanu.


Literatura

Акишев К.А., Курган Иссык, Искусство, Москва, 1978 (Akiszew K.A., Kurhan Issyk, wydawnictwo Isskustwo, Moskwa, 1978)

źródło: History of Kazakhstan

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: