1 komentarz

Incydent w Namamugi

NamamugiVillage 1

Zdjęcie wioski Namamugi.

14 września 1862 roku – w japońskiej wiosce Namamugi miał miejsce incydent pomiędzy czterema Brytyjczykami, a samurajami. W wyniku nieporozumienia nastąpił atak samurajów na Brytyjczyków, a jeden z nich zginął. Nie spodziewano się, że ten z pozoru niewielki incydent, może rozwinąć się w poważny konflikt. Rok później brytyjską Royal Navy zbombardowała Kagoshimę i to wydarzenie też jest znane jako wojną pomiędzy hanem Satsuma a Wielką Brytanią.

Buddyjska świątynia Kawasaki Daishi (Heiken)

Trzech brytyjskich kupców: Charles Lennox Richardson, Woodthorpe Charles Clark i William Marshall wraz z towarzysząca im Margaret Watson Borradaile, postanowiła się udać na wycieczkę do buddyjskiej świątyni Kawasaki Daishi, którą nazywana jest potocznie Heikein.

Grupa poszła drogą Tōkaidō, która prowadziła m.in. przez wieś Namamugi (dzisiaj jest częścią dzielnicy Tsurumi w Jokohamie). W Namamugi napotkali, podążający z przeciwnego kierunku, orszak regenta prowincji Satsuma, Hisamitsu Shimazu.

Zgodnie z obowiązującym wówczas zwyczajem, Brytyjczycy powinni zatrzymać się i zsiąść z koni. Nie uczynili tego jednak, a jeden z nich, Charles Lennox Richardson, w czasie mijania Japończyków podjechał ponadto do nich zbyt blisko. W efekcie został zaatakowany białą bronią przez jednego z przybocznych świty regenta i ranny spadł z konia. Dwaj pozostali kupcy Clark i Marshal byli także ranni. Natomiast pani Borradaile na szczęście nicsię nie stało .Troje pozostałych Brytyjczyków pozostało uciec tak szybko jak się dało. Hisamitsu nakazał dobić ciężko rannego Richardsona.

Ciało zabitego Charlesa Richardsona.

Pochowano go w Jokohamie[1]. W pobliżu miejsca, gdzie ranny Richardson spadł z konia, umieszczono kamienną tablicę upamiętniającą to zdarzenie.

Kamienna tablica upamiętniająca incydent z Namamugi.

Incydent wstrząsnął opinią światową międzynarodową. Japończycy usiłowali oskarżyć Brytyjczyków o napaść, jednak społeczność międzynarodowa, w praktyce ograniczona do państw zachodnich, stanęła po stronie brytyjskiej. Incydent wywołał przerażenie wśród cudzoziemców żyjących w Japonii, skupionych w jednej z dzielnic Jokohamy. Wielu kupców zaczęło naciskać na swoje rządy, aby zareagowały na incydent. Brytana zażądała odszkodowania w wysokości 100 000 funtów oraz aresztowania i wydania sprawców. Żądania te pozostały bez odpowiedzi. Rok później doszło do tzw. wojny pomiędzy hanem Satsuma a Wielką Brytanią.

Bombardowanie Kagoshimy przez Brytyjską flotę, rysunek francuskiej gazety Le Monde.

15 sierpnia 1863 roku brytyjska marynarka wojenna pod dowództwem wiceadmirała Augustusa Leopolda Kupera, w sile 7 okrętów: 1 fregaty, 3 korwet i 3 kanonierek), wpłynęła do Zatoki Kagoshima, dostępu do której broniło 11 fortów. Brytyjczycy ponownie kategorycznie domagali się zadośćuczynienia za incydent z Namamugi. Zatrzymano kilka statków japońskich wraz z załogą i potraktowano ich jako zakładników w zamian za okup. Niespodziewanie z 11 fortów utworzono ogień w kierunku brytyjskich statków. W odpowiedzi brytyjska flota rozpoczęła bombardowanie Kagoshimy, niszcząc liczne pozycje obronne przeciwnika, statki oraz domy po czym 17 sierpnia chroniąc się przed gwałtownym sztormem odpłynęła.

W wyniku wymiany ognia po stronie japońskiej zginęło 5 cywili (większość ewakuowano przez przybycie Brytyjczyków), uszkodzono 3 parowce, a 500 domów mieszkalnych uległo zniszczeniu. po Stronie Brytyjskiej zginęło 11 marynarzy, a 52 było rannych.

Ostatecznie hanat Satsumo wypłacłł Brytyjczykom odszkodowania w wysokości 25 tys. funtów (w przeliczeni na dzisiaj byłaby to kwota 16 mln funtów). Pieniądze zostały pożyczone od Siogunatu (bakufu) rządu sprawowanego przez szogunów i nigdy pożyczka nie została spłacona.

Zdarzenia stały się podstawą powieści Jamesa Clavella Gai-Jin.


Literatura:

Ernest Satow „A Diplomat in Japan”, Tuttle,  1921

David Rennie, „The British Arms in North China and Japan”, Adamant Media Corporation, 2001

Przypisy:

[1]. Rennie, „The British Arms in North China and Japan”, s. 273

Reklamy

One comment on “Incydent w Namamugi

  1. Nie wiedziałem o tym – fajne.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: