2 Komentarze

Dąb starszy niż chrzest Polski

Dąb Wielkie Walichnowy 1

Odnaleziony dąb z około 930 roku, źródło tcz.pl, fot. Jan Banacki.

Tegoroczna susza pozwoliła na odkrycie niezwykłego znaleziska. Rolnik ze wsi Wielkie Walichnowy w swoim stawie odnalazł stary dąb sprzed tysiąca lat. Po przeprowadzeniu ekspertyzy, okazało się dąb pochodzi z około 930 roku czyli jest starszy niż chrzest Polski!

Staw należy do pana Tadeusza Lasoty, mieszkańca z Wielkich Walichnów. Kilka lat temu, pan Tadeusz chciał pogłębić swój staw, ale operator koparki stwierdził, że całą operację utrudnia niezidentyfikowany przedmiot leżący na dnie, wtedy zaprzestano prac. Teraz tajemnica rozwiązała się sama, kiedy znacząco opadł poziom wody. W stawie odkryto wielki pień dębu czarnego.

– Wszystko wskazuje na to, że drzewo rosło tutaj ok. 700 lat i zostało powalone. Później przez wieki spoczywało pod warstwą mułu. – mówi Mariusz Śledź, pelpliński radny, który poinformował media o tym znalezisku – Próbka drewna została przekazana do Laboratorium Datowań Bezwzględnych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie przebadano je metodą izotopową. Kiedy otrzymaliśmy wyniki badań, byliśmy niezmiernie zaskoczeni, bo rósł w tym miejscu od 930 roku!

Prof. Marek Krąpiec, który dokonał tego badania, przyjedzie w najbliższym czasie do Wielkich Walichnów, aby pobrać próbki z przyziemnej części pnia. To da pozwoli dać odpowiedź co do okresu zalegania w piasku i mule. To właśnie walichnowski muł sprawił, że drewno zachowało się w tak dobrym stanie.

Drzewo prawdopodobnie przewróciło się w trakcie wielkiej powodzi w XVIII wieku, przerywając tamę. Operacja wyciągnięcia go z wody była bardzo trudna. Dopiero za pomocą czterech ciągników udało się wydobyć drzewo. Wydobyty pień liczy 30 metrów długości, a w obwodzie ma 3 metry.

Dąb Kociewo 1

źródło: Radio Gdańsk, fot. Maciej Bąk

Co się z nim dalej stanie? Na razie nie wiadomo. Rolnik i pomagający mu radny liczą na to, że prastary dąb pozostanie w Wielkich Walichnowach jako atrakcja turystyczna. Niewykluczone, że znalezisko mogłoby zostać wyeksponowane gdzieś na terenie powiatu tczewskiego na terenie Fabryki Sztuk w Tczewie, w gniewskim zamku, czy gdzieś na terenie Pelplina. Do tego jednak potrzebna jest pomoc instytucji, które pomogłyby go zakonserwować. Na razie pan Tadeusz zakrył go folią i słomą, żeby przetrwał pierwsze tygodnie na świeżym powietrzu. Problem może pojawić się zimą. Drzewo może jej nie przetrwać.

Na podstawie doniesień Radio Gdańsktczew.pl

Reklamy

2 comments on “Dąb starszy niż chrzest Polski

    • Hehehe!!! I oto proszę kolejna strona słowiańska!!! Właśnie szukałem wiadomości o tym odkryciu i znalazłem tę stronę! „Rebloguje” to wkrótce u siebie i dorzucę coś od siebie. Dobra robota! PZDRWM.

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: