2 Komentarze

Sensacja! Rozwiązano zagadkę pochodzenia Basków!

Rysunek jaskinii El Portalón, autorstwa: Maríi de la Fuente

Sensacja! Badacze ze Szwecji, Australii i Hiszpanii znaleźli dowody genetycznej więzi pomiędzy starożytnymi rolnikami z północnej Hiszpanii, a dzisiejszymi Baskami. To rzuca nowe światło na pochodzenie jednego z najbardziej zagadkowych narodów Europy.

Ekipa badawcza pod kierunkiem Mattiasa Jakobssona biologa z Uniwersytetu w Uppsali przedstawiła swoje wnioski w czasopiśmie PNAS (Proceedings of National Academy of Science). Skoncentrowano się na przebadaniu szczątków ośmiu osób, należącej do populacji starożytnych rolników żyjącej na Półwyspie Iberyjskim w okresie 3500 – 5500 lat p.ne. Szczątki znajdywały się w jaskini El Portalón w górach Sierra de Atapuerca, w północnej Hiszpanii.

Na podstawie genomu mitochondrialnego i sekwencji chromosomu Y wykazano, że przodkami Basków była grupa iberyjskich rolników skrzyżowanych z lokalnymi myśliwymi i zbieraczami. Ci z kolei byli potomkami tych, którzy żyli w Europie podczas ostatniego zlodowacenia. Ta skrzyżowana grupa była odizolowana od świata zewnętrznego nie więcej niż przez 5 tys lat. Te wyniki badań obalają wcześniejsze wyobrażenia o pochodzenie Basków.

Obszar na którym Baskowie mieszkali nie były nienaruszone przez przepływy migracyjne ludów tak jak innych krajach Europy. Jednak z takich fal nastąpiła w epoce brązu, gdy koczowniczy-pasterze migrowali ze wschodniego krańca Europy na zachód. Kolejna fala imigracji nastąpiła w 711 roku, kiedy Arabowie z Północnej Afryki dokonali podboju prawie całego półwyspu Iberyjskiego. Pozostali tutaj przez ponad 700 lat, gdy zostali wyparci przez Hiszpanów w czasie rekonkwisty.

Baskowie mają unikalne zwyczaje i język Euskera, który nie jest podobny do żadnego innego języka na świecie.  Odrębny język i uwarunkowania genetyczne Basków w północnej Hiszpanii i południowej Francji zastanawiały badaczy od dziesięcioleci. DNA pozwolił rozwikłać tą zagadkę najbardziej tajemniczego ludu w Europie.

Co ciekawe zdaniem ekspertów nie ma dzisiaj „prawdziwych rdzennych Europejczyków”. Jedynie dzisiejsi Skandynawowie i Bałtowie mają od 50% do 35% DNA dawnych myśliwych i zbieraczy. Im dalej na zachód i południe Europy tym jest mniej tego DNA. Świadczy to o tym, że najwyraźniej doszło do zasymilowania przez migrantów z epoki neolitu, których było więcej niż „rdzennych” europejczyków.


źródła: Tech TimesGenome Web

Reklamy

2 comments on “Sensacja! Rozwiązano zagadkę pochodzenia Basków!

  1. Czy ktoś to potwierdził, jakaś inna uczelnia, instytut etc.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: