Dodaj komentarz

Odkryto skarby w Jaskinii Wisielca

Jaskinia-Wisielca 1

Bursztynowy wisior, złota zawieszka i solidus z uszkiem., fot. M. Rudnicki, źródło: Uniwersytet Warszawski.

Archeolodzy dokonali ciekawego odkrycia w czasie badań Jaskini Wisielca w pobliżu Kostkowic w Masywie Jastrzębnika na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Znaleźli pochówki, fragmenty naczyń, przedmioty ze złota, srebra i bursztynu oraz szczątki niedźwiedzia jaskiniowego i nosorożca włochatego.

– Zmarli, których kości znaleziono w jaskini pochodzą prawdopodobnie z północnych wybrzeży Morza Czarnego, o czym świadczy charakterystyczny skład zlokalizowanych w pobliżu depozytów – opowiada prof. Aleksander Bursche, który koordynuje w ramach wykopalisk projekt NCN Maestro „Okres Wędrówek w dorzeczu Odry i Wisły”. Badacze sądzą, że zmarli byli przedstawicieleami wschodniogermańskiego ludu Gotów, którzy przybyli tutaj w czasie wędrowki ludów.

Wewnątrz jaskini znaleziono dotychczas fragmenty co najmniej sześciu szkieletów z tego okresu. W ich pobliżu natrafiono na zawieszki wykonane ze srebra, złota i bursztynu, rzymskie denary i solidy, brązowe i srebrne zapinki oraz paciorki ze szkła i bursztynu, a także liczne fragmenty naczyń toczonych na kole.

Srebrne zawieszki z IV wieku pochodzenia nadczarnomorskiego, fot. M. Rudnicki, źródło: Uniwersytet Warszawski.

– Do tej pory nie potrafimy wyjaśnić okoliczności pobytu na terenie Jury ludności z tak daleka. Pomocne dla zrozumienia jego charakteru i czasu trwania będą wyniki analiz paleobotanicznych i pobranych z warstw kulturowych – mówi prof. Bursche.

Ważnym znaleziskiem okazały się zlokalizowane w pobliżu wejścia do jaskini, trzy pochówki ciałopalne z także pochodzące z połowy I tysiąclecia. Stanowią dla archeologów zagadkę bo są to pierwsze groby z tego okresu odkryte na terenie Jury.

Ciała zmarłych były spalone na stosie, z którego wybrano tylko część przepalonych kości i nieliczne węgle drzewne. Szczątki te złożono bezpośrednio do ziemi w płytkich dołkach.

W jednym z trzech pochówków znajdywały się brązowa zapinka, metalowe elementy pasa, grzebień wykonany z brązu i fragmenty naczyń glinianych. A w dwóch pozostałych pochówki zawierały wyłącznie fragmenty naczyń. Można przypuścić, że było to spowodowane tym, iż zmarli odzwierciedlali pozycje społeczne, w których się znajdywali. Obecnie badaczom trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy są to sczątki przedstawicieli wschodniogermańskiej kultury przeworskiej czy też Gotów.

Archeolodzy już pracując tutaj trzeci sezon, a wykopaliskami kieruję Marcin Rudnicki, a w zespole znajdują się zarówno polscy studenci i doktoranci IA UW i Artes Liberales UW jak i zagraniczni.

Na początku przekopywano warstwę gruzu skalnego, by dopiero rok później dotrzeć do ciekawych znalezisk. Wówczas także znaleźli cenne przedmioty także zapinki ze srebra brązu czy też zawieszki i paciorki ze szkła i bursztynu. Prawdopodobnie te przedmioty mogą pochodzić przybyłych tutaj społeczności gockich z terenów Ukrainy.

– To zupełnie zaskakujące odkrycie, ponieważ powiązania tej germańskiej ludności u schyłku IV wieku z obszarami na zachód od górnej Wisły nie były dotąd brane pod uwagę. Zagadką pozostaje charakter tych kontaktów – dodaje prof. Bursche.

Także do Jaskini Wisielca pod kierownictwem kierowała dr Małgorzaty Kot przybyła grupa archeologów i antropologów zajmujących się najstarszymi śladami obecności człowieka na ziemiach Polski. W wykopie o głębokości 4 metrów położonym wewnątrz jaskini badacze natrafili na  ciekawą sekwencję nawarstwień plejstoceńskich zawierających liczne kości niedźwiedzia jaskiniowego nosorożca włochatego, jelenia olbrzymiego i konia. Kości pochodzą sprzed 40 tys. lat. czyli z epoki lodowcowej.

kość ramieniowa nosorożca włochatego, fot. M. Rudnicki, źródło: Uniwersytet Warszawski

– W Polsce znanych jest jedynie kilka jaskiń z tak bogatym układem warstw czwartorzędowych. Natrafienie w przyszłości na ślady obecności hominidów wydaje się bardzo prawdopodobne – kończy prof. Bursche.

źródła: Uniwersytet WarszawskiArcheowieści.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: