Dodaj komentarz

Sensacja! Znaleziono pod Lęborkiem szklaną rybę sprzed 1800 lat!

Szklana-ryba-wykopana-w-Czarnowku

Szklana ryba wykopana w Czarnówku., fot. Agnieszka Krzysiak źródło: Muzeum w Lęborku.

Doszło do sensacji archeologicznej w miejscowości Czarnówko koło Lęborka na Pomorzu. Archeolodzy podczas badania nekropolii z przełomu II i III wieku n.e. znaleźli świetną zachowaną szklaną rybę sprzed 1800 lat!

Grobowiec młodej dziewczyny z przełomu II-III w. n.e., fot. Agnieszka Krzysiak źródło: Muzeum w Lęborku.

Przedmiot został znaleziono w grobie młodej dziewczyny, który jest datowany  na przełom II i III w. n.e. czyli z okresu kultury wielbarskiej, kojarzonej z obecnością germańskich Gotów.  Ryba wygląda tak dobrze, że gdyby nie kontekst, w jakim leżała, to nikt najpewniej by nie uwierzył, że jest starożytnym zabytkiem. Zdaniem badaczy takie znalezisko świadczy o wysokiej pozycji społecznej młodej dziewczyny.

– To unikatowy zabytek, który idealnie się zachował. Podejrzewamy, że to dzieło pochodzi z syryjskich warsztatów lub z terenów prowincji Imperium Rzymskiego. Trudno nam określić, kiedy ono powstało, bo do tej pory żadne ze znanych nam archeologów nie znalazł takiej ryby – opowiada mgr Agnieszka Krzysiak, archeolog, która jest kierownikiem badań.

Okazuje się, że to nie jedyna rzecz, którą podarowano nieboszczce.

– Była tam też srebrna zapinka, szklane paciorki oraz pięknie zdobiony szklany puchar. ktoś na nim wymalował białe i niebieskie łabędzie. Z tego naczynia prawdopodobnie spożywano alkohol. Na razie puchar trafił do konserwatora, bo troszkę się potłukł. Ale jak tylko znów będzie w całości to trafi na ekspozycję – dodaje Krzysiak.

Oprócz szklanej ryby, znaleziono także m.in. szklany puchar z wizerunkami ptaków, fot. Agnieszka Krzysiak źródło: Muzeum w Lęborku

Cmentarzysko w Czarnówku jest istną mekką dla archeologów. Znajdują się tu pochówki ludności kultury pomorskiej, oksywskiej i wielbarskiej oraz z okresu wczesnego średniowiecza. Cmentarzysko jest birytualne, czyli znajdują się na nim zarówno pochówki ciałopalne, jak i szkieletowe. Jest też w tej chwili największą, całkowicie przebadaną nekropolią z późnej starożytności w Europie Środkowej, mającą kluczowe znaczenie dla archeologii tej części kontynentu.

Pierwsze badania wykopaliskowe na tym cmentarzysku przeprowadziła od roku 1973 do roku 2000 mgr Dorota Rudnicka z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Łącznie rozpoznano wtedy obszar ok. 50 arów, na którym zarejestrowano 443 groby (szkieletowe i ciałopalne). Od 2008 r. prace badawcze na stanowisku w Czarnówku koordynowało Muzeum w Lęborku, a ich kierownikiem była mgr Agnieszka Krzysiak. Przebadano kolejnych 180 arów w ścisłych granicach nekropolii oraz 66 arów poza jej obrębem, gdzie udokumentowano relikty osadnictwa z okresów halsztackiego, przedrzymskiego, wpływów rzymskich i wczesnośredniowiecznego.

– Najstarsze nagrobki pochodzą jeszcze z neolitu, więc to III tysiąclecie p.n.e., najnowsze datujemy na XII w. To oznacza, że z cmentarza korzystano przez 4,5 tys. lat. Groby są ułożone bardzo blisko siebie. Trochę to przypomina współczesne miejskie nekropolie. Jest tu wiele ciekawych obiektów, ale nie zachowały się żadne szczątki – tłumaczy Krzysiak.

Po zakończeniu badań oraz analizach nietuzinkowe artefakty trafią do lęborskiego muzeum. Dołączą tam do wystawy poświęconej zabytkom archeologicznym pozyskanym w Czarnówku w trakcie poprzednich sezonach badawczych.

– Wszystkie zabytki, w liczbie ponad 10 tys., znajdują się w Muzeum w Lęborku, są wystawiane i opracowywane we współpracy z Fundacją Monumenta Archaeologica Barbarica, która już wydała jedną książkę na ten temat. W grudniu tego roku ukaże się następna, w ramach grantu z ministerstwa – chwali się na zakończenie Krzysiak.

Na podstawie: Muzeum w Lęborku oraz Archeowieści

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: