Dodaj komentarz

Figurka „Człowieka-lwa”

Dziś z ciekawostek będzie o prehistoryczne figurce z lwią głową, pierwotnie nazwaną „Człowiekiem-Lwem” (z niemieckiego: Löwenmensch), następnie Lion Lady (z niem.: Löwenfrau).  🙂

Figurka została odnaleziona w kawałkach 25 kwietnia 1939 roku, dzięki pracom archeologicznym prof. Roberta Wetzela, w jaskini zwanej Stadel-Höhle im Hohlenstein w Lonetal (Lone valley) w Niemczech.

Z powodu wybuchu II Wojny Światowej wstrzymano prace badawcze i o kawałkach rzeźby zapomniano przez niemal 30 lat. W 1969 roku inwentaryzacja znalezisk, ponownie odkryła fragmentowe znalezisko, a pracami badawczymi zajał się prof. dr. Joachim Hahn, dzięki któremu doszło do pierwszego poskładania figurki, z ok. 200 znalezionych elementów.

Przełom nastąpił na przełomie lat 1997-1998, podczas kolejnych prac wykopaliskowych odkryto kolejne fragmenty figurki, w tym lwią głowę, co pozwoliło na poskładanie w niemal czytelny kształt całej figurki, której to wygląd można podziwiać obecnie w Ulmer Museum.

Nie wiele wiadomo o tej figurce, ani o tym kogo owa rzeźba przedstawia. Figurka została wykonana około 40 tys. lat temu. Jej wiek obliczono metodą datowania radiowęglowego. Została wykonana z kła mamuta za pomocą krzemiennego noża. Figurka o wysokości 28. Najprawdopodobniej przedstawiony jest obraz nieznanego bóstwa, wokół którego istniał w czasie jej wykonania powszechny kult.

Jest najstarszą, jak dotąd odnalezioną rzeźbą zoomorficzna i na podstawie innych znalezisk z tego miejsca sklasyfikowano jako element Kultury Oryniackiej, charakterystycznej dla Zachodnio-południowej Europy, Azji i Afryki Północnej. Dodatkową ciekawostką w wyglądzie jest 7 poziomych, równoległych linii wyrzeźbionych na lewym ramieniu, których znaczenie także pozostaje tajemnicą.

Domniemany bóg jest przedstawiony jako wyprostowany człowiek z głową lwa, (stąd nazwa), z kończynami, które prawdopodobnie są nieco bardziej lwie jak ludzkie, bez ogona, ma brak wyraźnych cech płciowych utrudnia. Swego czasu wynikła z tego mała sprzeczka między naukowcami.

Początkowo Joachim Hahn sklasyfikował figurkę jako męską, ale po późniejszym odnalezieniu głowy, archeolog Elisabeth Schmid uznała figurkę za postać kobiecą z uwagi na wygląd głowy przedstawiającej lwa jaskiniowego. Jednak owa teoria nie ma poparcia dowodowego, gdyż lew jaskiniowy nie miał wyrażnych cech różnicowych płci, jak np. grzywa u obecnie żyjących lwów.

Aczkolwiek z podobnych znalezisk z tego samego okresu, można wywnioskować iż owy Człowiek-Lew jest raczej osobnikiem płci męskiej, gdyż znajdowane figurki kobiet miały znacząco uwydatnione cechy płciowe, podkreślające zainteresowanie tematem płodności. Obecnie naukowcy nie określają płci i odnoszą się raczej do bezpłciowej nazwy figurki – człowiek-lew (człowiek z głową lwa). A więc kwestia płciowości figurki pozostaje wciąż zagadką.

źródło: Ulmer Museum

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: