Dodaj komentarz

Idol szygirski najstarszą drewnianą rzeźbą

Najnowsze datowanie radiowęglowe Idola szygirskiego, który został odnaleziony w XIX na Syberii, wskazują, że drewniana rzeźba jest znacznie starsza niż sądzono i liczy sobie ok. 11 tysięcy. Jest najstarszą drewnianą rzeźbą na świecie, która przetrwała do naszych czasów.

Idol szygirski w muzeum w Jekaterynburgu, fot. Владислав Фальшивомонетчик, źródło: wikimedia commons.Commons

Idol szygirski (ros. Шигирский идол) został odkryty w styczniu 1890 r., na jednych z uralskim torfowisku około 100 km od Jekaterynburga na Syberii. Spoczywała na głębokości 4 metrów, połamany na kilka części.

Rzeźba przedstawia trójwymiarową ludzką głowę z schematycznie zaznaczonymi oczami i nosem. Usadzona na długim korpusie pokrytym zygzakowatymi wzorami oraz siedmioma zarysami ludzkich twarzy. Rzeźba trafiła do Jekaterynburga i po dziś dzień znajduje się w tamtejszym Swierdłowskim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym.

Pierwszy raz próbowano ustalić wiek posągu dopiero w 1997 r. Przeprowadzone datowanie radiowęglowe przez rosyjskich naukowców, wykazało, że rzeźba ma pierwotnie 9500 lat czyli jest starszy niż egipskie piramidy. Wywołało to spore niedowierzanie, gdyż jak na drewnianą rzeźbę był to niezwykły wiek dla. Uważano, jest to wynik niewiarygodny.

Niemieccy uczeni z laboratorium Klausa-Tschira w Mannheim w Niemczech, dokonali najnowszego datowanie radiowęglowe z siedmiu próbek rzeźby. Tym razem przy określeniu wieku zastosowano akceleratorowy spektrometr masowy (AMS), za pomocą, którego można osiąfnąć zdecydowanie bardziej wiarygodne wyniki niż za pomocą dawnych metod datowania radiowęglowego.

– Rezultaty przerosły nasze oczekiwania. Szygirski Idol ma 11 tys. lat –  powiedział dla z „Siberian Times” znany niemiecki prehistoryk prof. Thomas Terberger z departamentu dziedzictwa kulturowego landu Dolna Saksonia. – Możemy powiedzieć, że w tamtych czasach myśliwi, rybacy i zbieracze z Uralu nie byli mniej zaawansowani niż rolnicy na Bliskim Wschodzie – dodał.

Najnowsze badania także wykazały, że posąg wyrzeźbiony został w świeżym drewnie modrzewiowym, gdy zaczęto je rzeźbić za pomocą kamiennych narzędzi. W momencie ścięcia modrzew miało 157 lat

Rycina z 1916 r., wykonan przez Władymira Tołmaczew, przedstawia wszystkie odkryte fragmenty Idola szygirskiego.

Do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty rzeźby liczące 2,8 m wysokości. Pierwotnie całość miała 5,3 m wysokości, dolne fragmenty rzeźby zaginęły jednak po rewolucji październikowej i dziś znane są wyłącznie z rycin. W czasach radzieckich zabytek znajdował się w muzealnym magazynie, na ekspozycji publicznej został wystawiony dopiero w 2003 roku.

O najnowszych ustaleniach napisały portale Syberian Times oraz Der Spiegel

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: