1 komentarz

Odkryto dwa kurhany w sopockim lesie

Widok na miasto Sopot i sopocki las, źrodło: mmtrójmiato.pl, fot. Karolina Misztal

Archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku odkryli ślady dwóch kurhanów w Sopockim lesie. W przyszłym tygodniu rozpoczną się badania, która pozwolą ustalić z jakiego okresu pochodzą.

Badacze nie chcą, póki co, zdradzać ich dokładnej lokalizacji. Nie chcą też upublicznić ich zdjęć, które ową lokalizację mogłyby zdradzić. Wstępnie wiadomo, że oba kurhany mają około 14 metrów średnicy oraz do 1,7 metra wysokości.

– Obawiamy się, że zanim kurhany zostaną zabezpieczone, ktoś mógłby próbować je samodzielnie rozkopać. Jeden z nich jest już zniszczony, ale na drugim nie widać śladów zniszczeń. Nie wiemy jednak, czy zniszczeń dokonano w ostatnich latach, czy też np. w czasie II wojny światowej, kiedy wojsko okopywało się w lesie. To będziemy dopiero ustalać – mówie Aleksandra Szymańska-Bukowska, kustosz muzeum i kierownik prac. Muzealnicy od lat szukali cmentarzyska i śladów pochówków osób, które zamieszkiwały teren dawnego grodu w Sopocie.

– Chcemy rozpoznać dawne sposoby chowania zmarłych – dodaje Szymańska-Bukowska przyznaje też, że  dowiedziała się o kolejnych kurhanach znajdujących się w sopockim lesie.

W sopockim lesie już wcześniej dokonywano niezwykłych odkryć. Jednym z nich jest Grodzisko – dawna osada z okresu pomiędzy VII a IX w, znajduję przy ul. Haffnera mieści i pełni obecnie rolę skansenu archeologicznego – Grodzisko. Była to otwarta z pobudowanymi na krawędzi wzgórza ziemiankami, a mniej więcej w połowie IX wieku został rozbudowany o drewniano-ziemnym wał. Obecnie  jest jedną z atrakcji Sopotu, gdzie odbywają się liczne festyny archeologiczno-historyczne.

Badacze są zdanie, że odkryte w lesie kurhany, również mogą pochodzić z tego okresu co co wspomniany sopocki gród lub też mogą być znacznie starsze, ale dopiero będzie można to ustalić

Niedawno Muzeum Archeologiczne podpisało nową umowę z Sopotem na badania archeologiczne. Zostaną one sfinansowane z budżetu konserwatora zabytków miasta Sopotu, w ramach ,,realizacji zadań z zakresu ochrony dziedzictwa archeologicznego”. Na ten cel przeznaczono 10 tys. złotych.

Danuta Zasławska, miejski konserwator zabytków w Sopocie, liczy na to, że kurort zyska nową atrakcję. – Spodziewamy się odnalezienia ciekawych rzeczy – mówi Zasławska.

Po przeprowadzeniu szczegołówcy badań zostanie sporządzona dokumentacja, a kurhany zostaną zrekonstruowane i pozostawione w miejscach, w których zostały znalezione.

Źródło: Trójmiasto.pl

Reklamy

One comment on “Odkryto dwa kurhany w sopockim lesie

  1. Gratulacje dla autora, za wyszukiwanie i podawanie takich wiadomości, opinii publicznej! Bardzo wartościowa strona!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: