Dodaj komentarz

Neandertalska jaskinia z sypialnią, kuchnią, ciepłą wodą i warsztatem

Hiszpańscy archeolodzy znaleźli jednej z jaskiń w pobliżu Barcelony w Katalonii, schronisko skalne neandertalczyka sprzed około 60 tys. lat. Zdaniem badaczy, neandertalczycy mieli oddzielne pomieszczenia przeznaczone do spania, gotowania wody, oprawiania zwierząt oraz produkcji narzędzi.

Odkrycia dokonali archeolodzy Katalońskiego Instytutu Paleontologii Człowieka i Ewolucji Społecznej (IPHES) w Terragonie w jednej z Abric Romaní w Capellades w pobliżu Barcelony. Badacze znaleźli wklęsłe dziury i paleniska, gdzie za pomocą rozgrzanych kamieni podgrzewano wodę. Jedno z takich palenisk miało wymiary 40 x 30 x 10 cm. Takie palenisko wykorzystywano do gotowania posiłków.

Badacze także znaleźli dowody na to, że neandertalczycy, mieli specjalne osobne pomieszczenia na wytwarzanie narzędzi, poddawanie obróbce mięso (coś jakby rodzaj dzisiejszej masarni), przygotowywanie żywności oraz do utylizacji odpadów. Także były osobne sypialnie.

Ogólnie archeolodzy też około 10 tys. różne artefaktów, fragmenty kamiennych narzędzi oraz kości. Narzędzie były wykonane z różnych surowców, przede wszystkim z krzemienia, kamienia wapiennego oraz kwarcu. Wśród kości znaleziono szczątki konia, tura, dzikich kóz. Znalezione ślady, które sugerują, że pobierano z kości tych zwierząt szpik, a także wykorzystano te kości, również do produkcji narzędzi. Wstępnie oszacowano, że znaleziono 15 szczątków zwierząt, które wcześniej upolowano, rozczłonkowano i spożyto ich mięso.

Minęły dawne czasy postrzegania neandertalczyków jako prymitywnych brutali na niższym stopniu rozwoju cywilizacyjnego, którzy mieli być rzekomo gorsi od naszego gatunku. Jednak jest coraz więcej dowodów i liczne badania wskazuję, że nasi odlegli kuzyni byli równi inteligentni, a nawet bardziej zaawansowani od pierwszych homo sapiens

Na podstawie komunikatu: Katalońskiego Instytutu Paleontologii Człowieka i Ewolucji Społecznej w Terragonie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: