5 Komentarzy

Wielkie lwy jaskiniowe z Baszkirii

Rosyjscy archeolodzy znaleźli ogromne kości lwa jaskiniowej w jednej z jaskini w Baszkirii na Uralu. Prawdopodobnie było to miejsce rytualnego prehistorycznego kultu człowieka sprzed 60 tys. lat.

Jaskinia Imanaj w rosyjskiej autonomicznej republice Baszkiri na Uralu, źródło: fot. Paweł Zincew.

Znalezisko dokonano w jaskini Imanaj, w rosyjskiej autonomicznej republice Baszkirii. Odkrycie wywołało pośród rosyjskich archeologów to spore zaskoczenie. W głąb jaskini, badacze znaleźli około 500 olbrzymich lwów jaskiniowych. Jest to unikatowe odkrycie na świecie. Ponadto odkryto również czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego przebitą oraz broń. Niestety nie udało się znaleźć śladów w jaskini, świadczące, że mieszkał tutaj człowieka.

Gigantyczne kości i fragmenty kościu lewa jaskiniowego, źródło fot. Paweł Kozincew

– Mamy około 500 kości lwa jaskiniowego giganta oraz ich fragmenty, ale być może jest ich jeszcze więcej po skończonym uporządkowaniu. – powiedział kierownik prowadzący badania Paweł Kozincew z regionalnego Instytutu Ekologii Roślin i Zwierząt z Oddziału Rosyjskiej Akademii w Uralu. – Tak dużej ilości nagromadzonych ogromnych kości w jednym miejscu jest naprawdę wyjątkową i jedyne jakie do tej pory odkryto na świecie – podkreśla Kozincew

Eksperci są zdanie, że są to szczątki pięciu lub sześciu wymarłych lwów jaskiniowych. Znalezione kości na głębokości 100 metrów. Według badaczy lwy nie wchodzą tak głęboko, jest to nietypowe dla nich. Wcześniej znajdywano ich szczątki głęboko jaskiniach podobne, ale uważano lwy mogły tu pozostać bo były chore albo ranne lwy lub musiały zgubić młode. Zdaniem badaczy jaskinia mogła być prehistorycznym sanktuarium, a lwy mogły być sprowadzone przez prehistorycznych ludzi. Podobne jaskiniowe sanktuaria znajdywano Czechach i w Austrii. Inne dowody wskazujące na sanktuarium jest znaleziona czaszka niedźwiedzia jaskiniowego przebita włócznią. Nie było do tej pory dowodów na to, że ludzie polowali niedźwiedzie jaskiniowe, przynajmniej nie na Uralu.

Rosyjscy badacze podczas prac archeologicznych w jaskini Imanaj, źródło: fot. Paweł Zincew.

Badacze odkryli również dziesięć kamiennych grotów należących do paleolitycznej kultury mustierskiej. Wcześniej znalezione tylko dwa groty na cały Ural – Groty są jedyną oznaką bytności człowieka. Jest to dziwne bo jeśli ludzie by tu żyli, to by pozostawili by więcej śladów wykonywanie grotów oraz kości po zjedzonych zwierzętach. Prawdopodobnie ludzie nie zamieszkiwali tej jaskinie, lecz ją wykorzystali jako miejsce kultu. – dodaje Kozincew

Znaleziska górnej części jaskini wstępnie datuję na około 30 tys. lat temu,, natomiast w dolnej mogą już pochodzić sprzed 60 tys. lat.. No, ale to będzie trzeba poczekać po przeprowadzaniu dokładnych badań, które zostaną przeprowadzone w  Państwowego Uniwersytecie Pedagogicznym im. Aleksandra Iwanowicza Hercena w Sankt Petersburgu. Badacze planuję kontynuować wykopalisk w przyszłym roku.

Na podstawie Siberian Times

Reklamy

5 comments on “Wielkie lwy jaskiniowe z Baszkirii

 1. I znowu tłumaczenie przez automat nie zostało poprawione przez człowieka….. mi to przeszkadza, choć artykuł ciekawy.

  Polubienie

  • Poprawione.

   Polubienie

   • Potrzebne sa jeszcze poprawki, nadal jest sporo bledow w tekscie. Szczegolnie na poczatku : „W głąb jaskini, badacze znaleźli około 500 olbrzymich lwów jaskiniowych”-duza niescislosc, skoro bylo to 500 kosci,a nie lwow. Abstrahujac-gratuluje ciekawego bloga i pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

   • kości należące do tych lwów powinno być, zaraz się poprawi dziękuje

    Polubienie

 2. […] Lwy jaskiniowe są niezwykle rzadkie znaleziskiem. Wbrew nazwie koty te nie żyły w wcale jaskiniach, ale są nazywane tak ze względu na to szczątki znajdywano w jaskiniach. Do pory w Rosji, znajdywano, głównie fragmenty szczątków lwów, szkieletów, czaszek, zębów oraz lub wręcz pojedyncze kości zwierzęcia. Jakieś dwa miesiące na stronie było opisane odkrycie kości lwów jaskiniowych w Baszkirii. […]

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: