Dodaj komentarz

Wędkarze nad Wisłą znaleźli ząb mamuta!

99c1cdd7-9ff1-4eb0-956a-3be5a8fde65f

Dwaj wędkarze w ostatni piątek wybrali się Warszawie nad Wisłą na łowienie ryb. Zamiast ryby znaleźli ząb mamuta!

Podobne skarby znajdywane są bardzo rzadko w południowej części naszego kraju. Jest to chyba pierwsze znalezione w Polsce centralnej. Panowie Marek Zaborski i Tomasz Burzyński łowili akurat ryby, kiedy znaleźli ząb mamuta. Znalezisko po prostu wystawało z wody

Poziom wody w Wiśle spada nieprzerwanie od lipca i co rusz mamy do czynienia z pobijaniem rekordu najniższego stanu rzeki. Jest jednak i plus tej sytuacji. Warszawa odkrywa przed warszawiakami swoje „skarby”, które latami zalegały na dnie rzeki. Są to głównie zabytkowe części budowli, jak np. fragmenty przedwojennego mostu Poniatowskiego. Ząb mamuta został jednak znaleziony pierwszy raz. Wkrótce zawiadomiono  Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

ząb– To ząb trzonowy mamuta Mammuthus primigenius. Mamuty żyły na terenie Polski w plejstocenie do okresu ostatniego zlodowacenia. Ich szczątki są znajdowane na złożu pierwotnym, czyli w miejscu, gdzie padły czy zostały zabite lub na złożu wtórnym, gdzie zostały przeniesione. Znaleziony ząb mógł zostać przeniesiony w to miejsce na skutek działalności lodowca w okresie zlodowaceń lub działalności Wisły w późniejszym okresie – wyjaśniła dr Anna Gręzak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Mamuty wymarły pod koniec ostatniej epoki lodowej, u schyłku plejstocenu (czyli od 2,58 mln do 11,7 tys. lat p.n.e.). Zamieszkiwały rozległe obszary Ameryki Północnej, północnej Azji oraz Europy. W ich czasach na terenach naszego kontynentu żyły dwa gatunki człowieka: Homo sapiens neandertalensis (H. neandertalensis) i H. sapiens fossilis (H. sapiens).


źródło: warszawawpigulce.pl, wawalove.pl, wjakwarszwa.info

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: