1 komentarz

Odkryto dwa nieznane grodziska koło Jasła

Prace wykopaliskowe w w dorzeczu Wisłoki i Jasiołki, źródło radio.rzeszów.pl

Archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie odkryli w Brzezówce k. Jasła dwa pradziejowe grodziska sprzed 3,5 tys. lat. Osady zakładała tu ludność wysoko rozwiniętej kultury Otomani-Füzesabony, tej samej, która żyła w grodzisku w Trzcinicy nad Ropą, w którego miejscu znajduje się dziś skansen „Karpacka Troja”

Ponad  temu  (Podkarpackie) istniało grodzisko zamieszkałe przez ludność, która przywędrowała zza Karpat. Archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie natrafili tam na kilka tysięcy zabytków.

Kilka tysięcy zabytków wydobytych spod ziemi – to efekt prac wykopaliskowych prowadzonych w dorzeczu Wisłoki i Jasiołki, w miejscowościach Brzezówka oraz Kowalowy. Archeolodzy odkryli tam pradziejowe grodziska z początków epoki brązu.

Wszystko wskazuje na to, że zamieszkiwała je ludność kultury Otomani-Füzesabony, wysoko rozwiniętej cywilizacji, tej samej, która żyła w grodzisku w Trzcinicy nad Ropą, w którego miejscu znajduje się dziś skansen „Karpacka Troja”.

Brzezówkę na miejsce sondażowych badań archeolodzy wybrali nieprzypadkowo. Jeszcze w latach 40. Wojciech Murański, nauczyciel, archeolog amator, podczas wycieczki w tamtej okolicy znalazł monety i skorupy naczyń. Notatka na ten temat była przechowywana w archiwum Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, ale nikt nie przywiązywał wagi do tego znaleziska.

Dopiero niedawno, gdy pojawiły się mapy lidarowe – czyli oparte na skanowaniu terenu z samolotu – naukowcy dostali do ręki świetne narzędzie, dzięki któremu mogli bliżej przyjrzeć się interesującym ich lokalizacjom. Jeden z archeologów zauważył na zdjęciu, że w Brzezówce znajdują się wały, które mogą sugerować istnienie grodziska. – Za namową prof. Michała Parczewskiego rozpoczęliśmy tam prace – mówi Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. – Założyliśmy trzy sondażowe wykopy. Dało to fantastyczne efekty. Okazało się, że w miejscu tym stała ogromna osada, którą możemy datować na początek epoki brązu.

Gród nad Jasiołką składał się z majdanu i dwóch podgrodzi, chroniły go dwa lub trzy wały i rów. Całe założenie obronne zajmowało powierzchnię ponad 2 ha. Najstarszy wał miał ponad 3 metry szerokości i kilka metrów wysokości.

– Wielkie ilości ziemi, przepalonej na mocno czerwony kolor, z odciskami masywnych drewnianych belek i pni z konstrukcji wału, świadczą o tym, że dotknął tę osadę ogromny pożar. Ogień musiał wytworzyć temperaturę ponad 1000 st. C, ponieważ polepa w wielu miejscach jest zeszkliwiona, z czym spotykamy się niezwykle rzadko – wyjaśnia Gancarski.

Odkryto grodzisko, fot. Muzeum Podkarpackie.

Jan Gancarski i Paweł Madej, kierownik skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy, spacerując po lesie natrafili na jeszcze jedno grodzisko, na cyplu nad doliną rzeki Wisłoki, na granicy miejscowości Kowalowy i Krajowice. Jest nieco mniejsze, zajmuje powierzchnię 1 ha.

– Tam jeszcze nie przeprowadziliśmy systematycznych badań, ale ponieważ wał grodu przecinała leśna droga, to za przyzwoleniem leśników odsłoniliśmy jego profil. Odkryte tam fragmenty ceramiki wskazują, że także mamy do czynienia z osadą z epoki brązu. I ten gródek również strawił ogień, pożar wybuchał co najmniej dwukrotnie – opowiada Gancarski.

Ludność ta była także wyjątkowa ze względu na wzrost. Odkryte w grobach szkielety świadczą, że jej przedstawiciele mieli 190 – 205 centymetrów wzrostu. – Można powiedzieć, że „Karpacką Troję” zbudowali giganci – dodaje Jan Gancarski.

Badacze twierdzą, że ludność kultury Otomani-Füzesabony – wielka cywilizacja epoki brązu – to fenomen w skali pradziejów. Mieli znakomitą gospodarkę, rolnictwo, hodowlę, prezentowali bardzo wysoki poziom w dziedzinie obróbki metali. Zajmowali się nawet handlem bałtyckim bursztynem transportując go do Troi i Myken. Była to najlepiej rozwinięta cywilizacja poza obszarem Morza Śródziemnego. Zajmowała ogromne terytorium: dzisiejszą Słowację, Rumunię, Węgry i południową Polskę.


źródło: nowiny24.pl

Reklamy

One comment on “Odkryto dwa nieznane grodziska koło Jasła

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: