Dodaj komentarz

Czy odkryto rodzinne miasto Goliata?

Gat Goliat

Widok z lotu ptaka na górną część miasta gat, fot. Eric Welch, źródło: Uniwersytet w Kansas.

Izraelscy archeolodzy odkryli fragmenty murów obronnych i główną bramę filistyńskiego miasta Gat, które miało być rodzinnym domem biblijnego Goliata. Jakie jeszcze tajemnice kryją starożytne ruiny?

Gat było niegdyś największym miastem w kraju na przełomie X i IX wieku p.n.e., w czasach Zjednoczonego Królestwa Izraela i króla Ahaba. Obecnie Gat to obecnie wzgórze o nazwie Tell es-Safi, znajduje się na terenie Parku Narodowego Tel Zafit, w połowie drogi między Jerozolimą a Aszkelonem. Prace wykopaliskowe prowadzą archeolodzy z Uniwersytetu w Bar-Ilan pod kierunkiem  prof. Arena Maeira.

Dawid i Goliat, obraz, autorstwa Osmara Schindlera , 1888, r.

W księdze Samuela pojawia się opis zatargu pomiędzy Filistynami a Izraelitami. Gdy wojska obydwu stron stawały na przeciwko na ziemi Judzkiej, ale do starcia nie dochodziło, gdyż według umowy miał się odbyć pojedynek najlepszych wojowników, który miał zdecydować o zwycięstwie.

Filistyni postanowili wysłać potężnego Goliata, który w starciu z Izraelici nie mieli szans i przegrywali. Dopiero czołowa stawił mu młody pasterz Dawid, który kamieniem z procy powalił olbrzyma, a następnie mieczem odciął mu głowę. Wydarzenia te miały miejsce mieć około 3 tys. lat temu. Dokładnie z tego okresu IX — X wieku p. n. e.mają pochodzić odkopane kamienne mury oraz.

Pozostałości murów, fot. Aren Maeir

Zdaniem profesora Maeira z Wydziału Studiów nad Ziemią Izraela i Archeologii, brama jest największa jaką kiedykolwiek znaleziono w Izraelu. Może świadczyć, że to miasto było bardzo wpływowe i ważne w kraju. Świadczy to o statusie miasta i jego wpływach w kraju w okresie, na który datuje się znalezisko. Oprócz bramy i murów odkopano także budynki mieszkalne, świątynie oraz kuźnie, gdzie wytwarzane wyroby z żelaza oraz fragmenty naczyń ceramicznych.

Ślady domów mieszkalnych fot. Aren Maeir

W obrębie ruin miasta archeolodzy znaleźli też ślady potężnego trzęsienia ziemi z VIII w. p. n. e. O nich wspomina w Księga Amosa 1,1. W oparciu o zniszczenia badacze szacują, że potężne trzęsienie mogło mieć nawet 8 stopni w skali Richtera. Wszystkie te obiekty, wraz z samym miastem, zostały zniszczone przez króla Hazaela – władcę Aramejskiego Damaszku, który obległ i zniszczył je około 830 roku p.n.e.

W wykopaliskach, oprócz grupy profesora Maeira, uczestniczą również ekipy z Uniwersytetu w Melbourne, Uniwersytetu w Manitobie, Uniwersytetu Młodych w Brigham, Uniwersytetu Yeshiva, Uniwersytetu w Kansas, Uniwersytetu Stanowego Michigan Wielka Dolina, kilku uczelni koreańskich i innych instytucji z całego świata

Na podstawie: History Of The Ancient World

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: