1 komentarz

Sensacyjne odkrycie na Dębowiku koło Supraśla

źródło: suprasl.pl

Archeolodzy podczas prac archeologicznych na Dębowiku koło Supraśla odkryli obiekt o charakterze obrzędowym sprzed 5 tys. lat. Obiekt jest związany z tzw. kulturą pucharów dzwonowatych i jest to to unikatowe odkrycie w tej części Europy.

źródło: suprasl.pl

Wśród znalezionych do tej pory prahistorycznych przedmiotów są m.in. fragmenty naczyń ceramicznych tzw. pucharów dzwonowatych, kamienne – prostownik do strzał, sztylet i toporek.   – Te przedmioty zostały wytworzone i złożone tu przez społeczność tzw. kultury pucharów dzwonowatych, nazwa  pochodzi od kształtu naczyń którymi się posługiwali. Kultura ta wywodzi się z bardzo daleka, bo aż z Półwyspu Iberyjskiego. Jej przedstawiciele żyli około 4 – 5 tysięcy lat temu – mówi archeolog Dariusz Manasterski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, który kieruje pracami na stanowisku w Dębowiku.

Badania w dolinie rzeki Supraśl, które prowadzą wspólnie archeolodzy z Muzeum Podlaskiego oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, trwają kolejny sezon, a ich efekty za każdym razem są zaskakujące. Dwa lata temu na terenie kolonii Dębowik w pobliżu Supraśla odkryto obozowisko przedstawicieli kultury łużyckiej, tej samej której dziełem jest znana osada w Biskupinie. W ubiegłym roku na innym stanowisku w Dębowiku, odkryto obiekt o charakterze obrzędowym, należący również do kultury pucharów dzwonowatych. – Fragmenty pucharków lub mis zdobione w bardzo charakterystyczny dla kultury pucharów dzwonowatych sposób. Jest to zdobnictwo zupełnie odmienne od tego używanego przez miejscowe społeczności, dlatego widać że ludzie którzy tu przybyli, byli na tych terenach jakby ciałem obcym,  pochodzili z drugiego końca Europy – mówi archeolog.

Wiadomo jednak, że przybysze z południa Europy dokonali nad rzeką Supraśl obrzędu rytualnego. Niezwykle cennym znaleziskiem są również ozdoby bursztynowe, krzemienne narzędzia i groty strzał. Przedmioty te pochodzą z drugiej połowy trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. – Natrafiliśmy również na przypalone kości. Złożono je w pojemniku organicznym, a następnie przykryto fragmentami naczynia z ornamentami – mówi Adam Wawrusiewicz, archeolog z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, który z naukowcami z Warszawy i Poznania prowadzi koło Supraśla wykopaliska. Czy są to ludzkie czy zwierzęce szczątki, okaże się po badaniach antropologicznych.

źródło: suprasl.pl

Społeczności kultury tzw. pucharów dzwonowatych znane są archeologom z tego, iż zajmowały się one poszukiwaniem cennych surowców i organizowaniem szlaków komunikacyjnych, którymi można by je transportować na zachód Europy. W Polsce jej enklawy znajdowały się w Małopolsce, na Śląsku i Kujawach. Co przedstawicieli kultury pucharów dzwonowatych mogło sprowadzić w okolice Supraśla? Archeolodzy nie wiedzą, ale  przypuszczają, że mogła być to chęć objęcia władzy nad szlakiem w stronę dorzecza Niemna lub też poszukiwała surowców. Szczególnie cenne w tym rejonie mogły być dla tych prahistorycznych społeczności z terenów zachodniej Europy, obficie tu występujące krzemienie, z których w tamtych czasach wytwarzano narzędzia i broń.

Prace maja jeszcze potrwać dwa tygodnie. Wszystkie znalezione przez archeologów przedmioty będą szczegółowo opisane i zakonserwowane.Ponadto efekty badań nad rzeką Supraśl zostaną opisane w naukowej publikacji, która ukaże się jeszcze pod koniec tego roku. Jest ona współfinansowana przez ministerstwo kultury.


źródło: www.suprasl.plNauka w Polsce

Reklamy

One comment on “Sensacyjne odkrycie na Dębowiku koło Supraśla

  1. Ciekawe 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: