Dodaj komentarz

Okazały grobowiec sprzed 1000 lat w Sandomierzu

Grób komorowy z Sandomierza. Fot. Monika Bajka

Archeolodzy w czasie wykopalisk koło Bramy Opatowskiej w Sandomierzu  odkryli grobowiec pochodzący z początków XI wieku. To pierwsze takie znalezisko na ziemi sandomierskiej.

– W sąsiedztwie grobu znaleźliśmy fragmenty rozbitych naczyń i ślady palenia ognia – prawdopodobnie stanowiące pozostałość obrzędów pogrzebowych” – uważa dr Marek Florek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, który uczestniczył w wykopaliskach..

Komorowa grobowa jest konstrukcji palisadowej – zbudowanej ze ściśle do siebie przylegających pali drewnianych. W jej obrębie złożono szczątki zmarłego mężczyzny. Tuż przy głowie znajdują się gliniane naczynie, a na szyi miał srebrny pierścień. W grobie również były inne przedmioty: przęślik gliniany, zapinka z brązu, zestaw do krzesania ognia w postaci żelaznych krzesiw i krzemiennych krzesaków, a także nóż oraz kościana rurka do umocowania oprawy noża.

Archeolodzy często określają tego typu groby jako „komorowe”. Główne są znane we wczesnośredniowiecznej Skandynawii, Rusi, na terenach północnych Niemiec, a także znajdywano pojedyncze w innych części Europy Środkowej. Zazwyczaj były to grobowce należące do przedstawicieli lokalnych elit: przywódców plemiennych, wojowników czy członków drużyn książęcych.

Według Dr Marka Florczaka UMCS w grobie zmarły należał we wczesnym średniowieczu do elity społecznej. Na ziemiach polskich w tego typu komorowych grobach chowano wojowników – członków drużyn książęcych pierwszych Piastów, głównie Bolesława Chrobrego, kupców oraz ich rodziny. Część z nich było obcego pochodzenia i wywodzili ze Skandynawii i Rusi. Zdaniem Dr Florka mężczyzna z grobowca raczej nie wywodził się z terenów Polski, a nawet mógł nie być Słowianinem. W tym celu zostaną przeprowadzone jeszcze dokładne badania genetyczne kości.

Przy grobowcu komorowemu, znaleziono też kilka mniejszych pochówków z tego samego okresu, ale w których zmarłych złożono w drewnianych trumnach. Wśród jednego z nich badacze natrafili na przedmioty obcego pochodzenia: zapinkę z brązu do spinania szat oraz żelazny czekan. Zapinki tego rodzaju były pochodzenia bałtyjskiego, które także były popularne na Rusi w IX-XI wieku.

Znalezione w grobach naczynia, w których prawdopodobnie znajdowało się jedzenie i napoje, mogą świadczyć o tym że spoczęły w nich osoby, które były jeszcze poganami, lub też zostały formalnie ochrzczonymi, ale kultywowały tradycje pogańskie podczas ceremoniały pogrzebowego. Prawdopodobnie Być może w grobach tych pochowano przedstawicieli lokalnych elit władzy, przybyłych do Sandomierza po jego przyłączeniu do państwa piastowskiego w końcu X wieku.

Zdaniem badaczy są to najstarsze pochówki wczesnośredniowieczne jakie do tej pory odkryto w Sandomierzu.

Na podstawie Nauka w Polsce

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: