Dodaj komentarz

Odkryto kościół pod piwnicami poznańskiego urzędu

Fundamenty kościoła pochodzą prawdopodobnie z XV wieku, fot. Urząd Miasta Poznania

Podczas prac remontowych w piwnicach Urzędu Miasta w Poznaniu natrafiono na fundamenty nieznanego średniowiecznego gotyckiego kościoła. Nie wiele o nim wiadomo, tylko tyle, że powstał w XV wieku w miejscu dawnego cmentarza

Remonty piwnic Poznańskiego Centrum Świadczeń trwają już od miesiąca. Archeolodzy, którzy zostali wezwani na miejsce, zajmowali się zabezpieczeniem  wezwano na miejsce zajmowali się do tej pory zabezpieczaniem ludzkich szczątków. Zimą udało się ustalić, że na terenach placu Za Bramką znajduje się średniowieczne cmentarzysko. Nikt nie wiedział jednak, że pod siecią rur i kabli na naukowców czeka schowany kolejny skarb.

To, co odkryto, to wyłącznie linia fundamentów – ława fundamentowa z wielkich głazów i kamienna warstwa z cegłą, wszystko o szerokości 1,5 m. Znalezisko udało się zadokumentować w trzech pomieszczeniach. Trudno powiedzieć cokolwiek o wyglądzie świątyni i jej wielkości, bo część wnętrz pozostaje niedostępna dla archeologów – w środku działają windy i transformatory. Niestety nie ma dokładnych informacji na temat tego kościoła w jakichkolwiek źródłach historycznych dotyczących Poznania.

– Pierwsze wzmianki na temat cmentarza pochodzą z 1419 roku. Już w trakcie jego użytkowania wzniesiono kościół p.w. Wszystkich Świętych, choć dokładna data jego powstania nie jest znana. Informacje zaczerpnięte ze źródeł pisanych potwierdzają  pochówki przecięte przez  wkop pod fundament – mówi archeolog Ewa Pawlak – W samych piwnicach Poznańskiego Centrum Świadczeń odkryliśmy już około 120 szkieletów, które na bieżąco inwentaryzujemy. Następnym etapem będzie opracowywanie antropologiczne i konserwacja zabytków. Dopiero wówczas będziemy mogli skupić się na eksponowaniu odkrycia – dodaje.

Fundamenty kościoła pochodzą prawdopodobnie z XV wieku, fot. Urząd Miasta Poznania

Do cmentarza prowadziła specjalna bramka w murach miejskich, przez którą wynoszono ciała zmarłych na miejsce pochówku. Tereny do dziś nazywa się właśnie placem Za Bramką. Pewne jest, że kościół został zniszczony XVII wieku przez Szwedów, którzy rozebrali wszystkie mury.

Relikty fundamentów kościoła zostały już odpowiednio zabezpieczone. Zostaną jeszcze odpowiednio doczyszczone i po ekspertyzach wyeksponowane w przeszklonej, podświetlonej podłodze. Każdy, kto wejdzie do poznańskiego Centrum Świadczeń będzie mógł podziwiać wyjątkowe fundamenty. Będzie tam też tablica z rekonstrukcją wyglądu kościoła.

źródła: Codzienny PoznańPoznań Nasze Miasto

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: