Dodaj komentarz

Tańcząca Kapłanka z Wyrbicy

Neolityczna figurka „Tańczącej Kapłanki” (w środku), fot. źródło: trud.bg

Bułgarscy archeolodzy odkryli podczas prac wykopaliskowych glinianą figurkę kobiety – Tańczącą Kapłankę sprzed 7500 lat. Do odkrycia doszło w dawnej neolitycznej osadzie w pobliżu miasta Wyrbica we wschodniej Bułgarii.

Odkryta  niedaleko Wyrbicy figurka kobiety jest szczególnie intrygująca ze szczegółowe zarys detali budowy ciała. Figurka wykonana z gliny ma dłonie ukazane na wysokości bioder, biust, twarz z szeroko otwartymi oczami i ustami, a nawet nozdrza. Już wcześniej znajdywano ulepione z gliny figurki kobiet z tego okresu  w osadach pierwszych rolników w Bułgarii , ale miały w najlepszym wypadku wyraźnie zaznaczony zarys nosa.

– Nasze prace wykopaliskowe przeszłe najśmielsze oczekiwanie. Znaleźliśmy ślady dwóch cywilzacji. Najwcześniejsze z okresu neolitu oraz późniejsze już z czasów rzymskich – mówi dr Swietłana Venelinova kierownik zespołu archeologicznego pracującego w dawnej wiosce neolitycznej niedaleko Wyrbicy.

Bułgarscy archeolodzy podejrzewają, że intrygująca postać kobiet przedstawia młodą kobietę – kapłankę, w trakcie wykonywania jakiegoś rytuału religijnego, poświęconemu Bogini Matce oraz kultu płodności. Cechy charakterystyczne równie mogą wskazywać, że kobieta mogła być kapłanką osady.

Inne znaleziska znalezione w dawnej neolitycznej osadzie w pobliżu Wyrbicy fot. źródło: trud.bg

Także bardzo ciekawym znaleziskiem jest skorupa z ceramicznego naczynia do ziarna, na którym doskonale widać fragment płaskorzeźby ukazującej kobietę w modlitewnej pozycji. Jest to jedno z najstarszych takich przedstawień na świecie i wydać sie być związane kultem poświęconemu urodzaju i zbioru upraw.

Neolityczna wioska, w której znaleziono oba interesujące zabytki funkcjonowała przez około 300 lat. Prace wykopaliskowe zostały za sponsorowane przez Regionalne Muzeum Historyczne w Szumen oraz przez lokalnych sponsorów.

Na podstawie: Archaelogy in Bulgaria

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: