Dodaj komentarz

W Sierpcu odnaleziono zapomniany zamek

Bruki zamku Prokopa Sieprskiego i centralna partia fundamentów kamienicy Potulickich. Fot. M. Cichocki.

Archeolodzy w czasie prac wykopalisk odnaleźli w Sierpcu (woj. mazowieckie) pozostałości murów obwodowych zapomnianego XVI-wiecznego zamku.

Jeszcze do niedawna mówiło się o istnieniu 15 murowanych zamków na terenie Mazowsza. Jednak przeprowadzone w zeszłym roku w Sierpcu badanie sondażowe badania jak i analiza dostępnych źródeł archiwalnych pokazały, że przy ul. Farnej, ale także w piwnicach dworu nazywanego „Kasztelanką”, są ślady siedzib dawnych właścicieli Sierpca, czyli dwóch zamków.

Pozostałości ruin zamku nie były widoczne w terenie. Dopiero po przeprowadzeniu dokładnych prac wykopaliskowych, które ruszyły z początkiem lipca, badacze natknęli się na mury sprzed kilkuset lat. Prace przeprowadzili Tomasz Olszacki z Pracowni Archeologicznej „Trecento” z Łodzi wraz z dr. Arturem Różańskim z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu.

– Dotąd na północnym brzegu rzeki Sierpienicy odsłoniliśmy pozostałości murów obwodowych zbudowanych z kamienia i cegły gotyckiej tzw. palcówki, bruków związanych z owym najstarszym murowanym zamkiem oraz płytę posadzkową, będącą pozostałością po funkcjonującym tam wówczas piecu hypokaustycznym, który był częścią systemu ogrzewającego pomieszczenia zamku – opowiada Olszacki.

Jego budowniczym był kasztelan sierpecki Prokop, który wywodził się z rodziny herbu Prawdzic. Zamek wybudowany został na początku XVI w. Został rozbudowany przez rodzinę Potulickich w drugiej połowie XVI wieku. Wówczas powstała rozległa, wsparta przyporą kamienica, wpisana w południowy bok dawnego dziedzińca oraz ogrzewana piecami zbudowanymi z kafli płytowych.

– Wkrótce po zniszczeniach wojennych z połowy XVII lub początków XVIII wieku ten znacznych rozmiarów, bo zajmujący około 1500 m2, prywatny zamek został rozebrany i pamięć o nim uległa całkowitemu zapomnieniu. Dopiero nasze badania rzucają nowe światło na jego historię – dodaje Olszacki.

Fragment zabytków i przedmiotów znalezionych podczas prac, Fot. M. Cichocki.

Podczas swych prac badacze znaleźli także 5 tys. zabytków, w tym między innymi naczynia ceramiczne, okazały zbiór późnorenesansowych kafli, które zdobiły niegdyś piec, również skóry i dewocyjny medalik wyobrażający świętych Benedykta i Scholastykę i św. Karola Boromeusza. Skąd ten medalik z połowy XVII wieku w Sierpcu?  Konwent sierpeckich benedyktynek założyła żona Stanisława Potulickiego, a później wstąpiła do niego ich córka – Anna Potulicka, która została przełożoną klasztor. Być może należał do jednej ze sióstr zakonnych, które przebywała na zamku.

– Mamy też zabytek z innej bajki. To pierścionek zaręczynowy gdzieś z końca XVIII w. Są na nim dwie splecione dłonie. Być może któraś z pań odrzuciła zaręczyny i wyrzuciła pierścionek – puszcza wodze fantazji Artur Różański, archeolog z UAM.

Prace badawcze zostały sfinansowane przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz miasto Sierpc. 8 sierpnia archeolodzy planują zakończyć prace  i zabezpieczyć teren na przed zimą. Planowana wystawia poświęcona zamkowi oraz być może nawet w przyszłości powstanie w tym miejscu park kulturowy z wyeksponowanymi pozostałościami zamku.


źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków i Nauka w Polsce – tam można znaleźć więcej zdjęć

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: