Dodaj komentarz

Wędkarze znaleźli arabskie monety

Dirhamy i „siekacze”, fot. źródło: Muzeum Regionalne w Szczecinku.

Wędkarze ze Szczecinka szukając robaków na przynętę nad brzegiem jeziora, znaleźli przypadkiem złote i srebrne arabskie monety sprzed tysiąca lat. Znalezisko składa się 31 dirhemów i ponad 1000 „siekańców” i jest to jak do tej pory największy zbiór monet, jaki udało się znaleźć na terenie Pomorza Zachodniego.

Złote i srebrne monety wędkarze wykopali na jednej z łąk niedaleko jeziora. Dokładne miejsce nie jest ujawniane, gdyż w dalszym ciągu są tam przeprowadzane prace archeologiczne. Nie jest wykluczone, że monet może być więcej. Wędkarze znalezione monety przekazali Muzeum Regionalnemu w Szczeniku

– Zachowały się w rewelacyjnym stanie – mówi Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

Wstępne przeprowadzone badania wskazują, że monety mogą pochodzić z przełomu IX i X wieku. Prawdopodobnie były bite w Samarkandzie i są związane z dynastią samanidzką. Badacze z z Muzeum Narodowego w Krakowie, także poddali monety analizie

– To bardzo ciekawy zespół monet, w skład którego wchodzą monety m.in. Abbasydów, Samanidów i naśladownictwa. Wśród monet abbasydzkich wydaje mi się, że jest fragment dirhama as-Saffaha lub al-Mansura, czyli z lat 750-775 – mówi Dorota Malarczyk z krakowskiego muzeum.

Dirhemy były bardzo popularnym środkiem płatniczym w czasach wczesnego średniowiecza. Na Pomorze trafiły prawdopodobne wraz ze skandynawskimi kupcami, którzy handlowali ze wschodem.

Monety zostaną poddane dalszej konserwacji, do tego czasu wojewódzki konserwator zadecyduję co z nimi dalej czy będą należeć do zbiorów stałych Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

Źródło: Radio Koszalin , Archeowieści

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: