1 komentarz

Powstanie Warszawskie 1 sierpnia – 3 października 1944 r.

1 sierpnia 1944 roku – wybuchło Powstanie Warszawskie, trwające do 3 października, w którym brały udział oddziały Armii Krajowej, Armii Ludowej, Polskiej Armii Ludowej, Narodowych Sił Zbrojnych.

Powstańcy byli słabo uzbrojeni, na około 50 tys. walczących, tylko co 15-sty miał broń długą, a broni ciężkiej w ogóle nie był. Powstańców nie posiadających broni uzbrojono w siekiery, łomy i kilofy.

W trakcie dwumiesięcznych walk oddziały powstańcze straciły bezpowrotnie blisko 16 tys. żołnierzy – z czego 10 tys. poległych oraz 6 tys. zaginionych, których należy uznać za zabitych. Rannych zostało ok. 20 tys. powstańców – w tym 5 tys. ciężko. Do niemieckiej niewoli trafiło ok. 15 tys. żołnierzy (w tym ok. 900 oficerów i 2 tys. kobiet).

Duże straty poniosły również oddziały 1. Armii Wojska Polskiego, które od 16 do 23 września próbowała sforsować Wisły oraz uchwycić przyczółki na lewym brzegu, w celu pomocy walczącym jeszcze powstańcom. Podczas forsowania Wisły oraz walkach na Żoliborzu oraz wspólnych walkach z powstańcami na Czerniakowie , 3764 żołnierzy utonęło/poległo zaginęło, było rannych.

Wśród cywilów około 200 tys. z nich zginęło, a w wyniku powstania 500 tys. mieszkańców stolicy oraz około 100 tys. osób z miejscowości podwarszawskich zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Co najmniej 520 tys. wysiedleńców trafiło w niemieckie ręce i przeszło przez podwarszawskie obozy przejściowe – w szczególności przez obóz w Pruszkowie. Z tego grona blisko 60 tys. osób zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych, a kolejnych 90 tys. – na roboty przymusowe w głąb Rzeszy.

Straty niemieckie to zaledwie około 2 tys. zabitych żołnierzy

Reklamy

One comment on “Powstanie Warszawskie 1 sierpnia – 3 października 1944 r.

  1. gloria victis !

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: