Dodaj komentarz

Odkryto w Barnis płaskorzeźby sprzed ponad 4000 lat

Jedna z płaskorzeźb, źródło: Ahram Online

Polscy archeolodzy odkryli dwie unikatowe kamienne płaskorzeźby i grobowce z czasów rzymskich. Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w Barnis (Berenike) na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego w ramach misji archeologicznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Minister dziedzictwa starożytnego Egiptu Mamdouh Eldamaty poinformował, że dwie płaskorzeźby pochodzące sprzed 4000 lat polscy archeolodzy odkryli w świątyni boga Serapisa w Berenike, w ruinach starożytnego miasta wywodzącego swoją nazwę od królowej Bereniki i będącego m.in. siedzibą dynastii Ptolemeuszy w III i IV w. p.n.e. Ptolemeusze słynęli jako miłośnicy słoni. Władca miasta Ptolemeusz II miał w swojej armii ponad 500 tych zwierząt.

Jeden z grobowców z czasów rzymskich.

Pierwsza z płaskorzeźb powstała w okresie tzw. Średniego Państwa faraonów (ok. 2000 p.n.e), a druga z II Okresu Przejściowego (ok.1700-1500 p.n.e), czyli w czasach znacznie poprzedzających wzniesienie  świątyni w IV w. p.n.e. Na starszej płaskorzeźbie widnieje imię Amenemhata IV – siódmego władcy dwunastej dynastii faraonów, który zasłynął ze sprowadzania z krainy Punt  ogromnych ilości turkusów i ametystów, podaje Ahram Online.

Archeolodzy odkryli również kilka kamiennych bloków, służących jako cokoły dla rzeźb świątynnych. Zdobią je wyryte papirusy i kwiaty lotosu. Na cokołach zapisane są także święte teksty i modlitwy w starożytnej grece ku czci bogów, powiedział minister  Eldamaty.

Polscy badacze odkryli także trzy groby pochodzące z czasów rzymskich oraz fragmenty fasady świątyni królowej Bereniki. Wykorzystując zdjęcia satelitarne odnaleźli ponadto ruiny tajemniczej budowli z trzema dziedzińcami, prawdopodobnie kolejnej świątyni.

Polskie misje archeologiczne działają na terenie Egiptu od ponad 70 lat i są przez egipskie władze bardzo poważane, m.in. za fakt, że w odróżnieniu od zespołów z innych krajów, dbają o zabytki i poddają je od gruntownej konserwacji. Najsłynniejszym polskim archeologiem i egiptologiem, słynnym w Egipcie i na całym świecie był prof. Kazimierz Michałowski, twórca tzw. „polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej” i wychowawca kliku pokoleń badaczy.

Na podstawie: Ahram OnlineArchaelogy.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: