Dodaj komentarz

Osada hutnicza w Zagórzu z czasów Bolesława Chrobrego

Ślady huty osadniczej z IX, źródło: .dziennikzachodni.pl

Jeśli ktoś do tej pory uważał, że przemysł w Zagłębiu zaczął się na przełomie XVIII i XIX wieku wraz z odkryciem pokładów węgla kamiennego, jest w błędzie. Archeolodzy w jednej z dzielnicy Sosnowca odkryli średniowieczną osadę hutniczą z XI wieku czyli z czasów Bolesława Chrobrego. Prawdopodobnie była większa niż odnalezione wcześniej osady w Łośniu i Strzemieszycach.

Już w XI wieku istniały tutaj osady hutnicze. Między innymi w Zagórzu, dzisiejszej dzielnicy Sosnowca. Gdy Polską rządzili Bolesław Chrobry, Kazimierz Odnowiciel czy Bolesław Śmiały, na terenie między DK 94 a ul. Popiełuszki wytapiano już ołów.

Archeolog Katarzyna Sobota-Liwoch nad znalezioną osadą, źródło: .dziennikzachodni.pl

To nie pierwsza wizyta archeologów w tym miejscu. – To najważniejsze stanowisko archeologiczne w Sosnowcu – mówi Katarzyna Sobota-Liwoch, archeolog z Muzeum w Sosnowcu. – Wykopaliska były tutaj prowadzone przez kilka sezonów. Kopana była zarówno wczesnośredniowieczna osada hutnicza datowana na XI-XII wiek, jak i gródek stożkowy. Jego datowanie trochę się zmieniło. Wcześniej datowany był na XIV-XV wiek. Teraz wiemy już, że powinno się je rozpoczynać od wczesnego średniowiecza – dodaje Sobota-Liwoch.

dziennikzachodni.pl

Archeolodzy już wcześniej przypuszczali, że w dzisiejszym Zagórzu znajdowało się ogromne stanowisko przemysłowe, z którego pozyskiwano ołów. Ponadto na terenie działek rekreacyjnych badacze odkryli pozostałości zabudowy mieszkalno-usługowej.

Znaleziono w niej m.in. pozostałości półziemianki o wymiarach 4 na 4 metry, która była budynkiem pomocniczym dla osób pracujących w osadzie, gdzie można było spożyć posiłki, przenocować, a także przechować narzędzia do pracy. – To osada podobna do odkrytych wcześniej w Łośniu czy Strzemieszycach, przy czym być może potwierdzi się teoria, że ta z Zagórza jest najstarsza. Mówi o tym przede wszystkim to, że znaleźliśmy tu największą ilość ceramiki wczesnośredniowiecznej, zdobionej zieloną oliwkową polewką.

Fragmenty ceramiki, źródło: dziennikzachodni.pl

To pierwszy sezon, gdy znajdujemy jej tak wiele: z dwóch arów 4 tys. fragmentów. To naprawdę dużo. Mamy też fragmenty ceramiki, z których prawdopodobnie uda się wykleić całe naczynia – opowiada archeolog. Szkoda tylko, że teren dawnej osady to dziś chaszcze. Ma się to zmienić. – Będzie to teren objęty ochroną. Postaramy się ustawić tutaj tablice informacyjne i jakąś ławkę – deklaruje Rafał Łysy, rzecznik UM w Sosnowcu.


źródło: Dziennik Zachodni

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: