Dodaj komentarz

Pionki Wkingów do gry Hnefatafl z IX wieku

Szklane elementy pionki/bierki pochodzące z IX wieku, znalezione jednych z grobowców w Birce na wyspie Björkö. Pionki używano do gry w Hnefatafl (Tafl), strategicznej gry planszowej Wikingów z rodziny gier taflowych. Znana i grywana w średniowiecznej Europie zwłaszcza pośród ludów celtyckich i skandynawskich w wielu różnych odmianach. Na czym polegała ta gra podobna nieco do szachów?

Hnefa znaczy król a tafl oznacza stół. Dlatego można tłumaczyć nazwę gry jako stół króla czy właściwie jako planszę króla. Wiąże się to z treścią gry, w której król zaatakowany przez liczniejszych wrogów – rebeliantów próbuję wydostać się z zasadzki. Hnefatafl nazywany jest szachami wikingów, co jest trafnym określeniem dla tej gry wymagającej koncentracji i myślenia strategicznego, podobnie jak inne gry z rodziny gier taflowych.

Gra toczy się na kwadratowej planszy (boki kwadratu tworzy nieparzysta liczba pól). Są dwie drużyny: mniej liczna królewska – broniąca i liczniejsza atakująca. Atakujący zajmują pozycje na zewnątrz planszy a broniący w centrum z królem w samym jej środku.Bicie zachodzi przez przechwycenie (oskrzydlenie pionka z dwóch stron w linii pionowej lub poziomej)

Celem gry dla królewskich jest uwolnienie króla przez doprowadzenie go do jednego z pól narożnych albo w innych wersjach przez doprowadzenie do krawędzi planszy. Celem gry dla atakujących jest pojmanie króla przez okrążenie go.

Zasady dokładne:

Zwycięstwo:

Królewscy wygrywają, gdy król dotrze do jednego z pól narożnych. Atakujący wygrywają, gdy okrążą króla.

Plansza gry:

Gra toczy się na planszy o wymiarach 11 na 11 pól ( ale także 9 na 9 lub 13 na 13 pól). Na planszy znajdują się pola specjalne 4 pola narożne i jedno pole tronowe na środku planszy.

Gracze i pionki:

W grze bierze udział dwóch graczy. Jeden gra liczniejszymi pionami atakującymi, których jest 24. Drugi gra pionkami broniącymi, których jest 13 w tym jeden król. Pozycje startowe: Pionki atakujące na starcie podzielone są na cztery grupy po 6 pionków, każda przy jednym boku planszy. Pięć pionków z grupy stoi zajmując środkowe pola zewnętrznych rzędów pól jeden pionek stoi przed szeregiem po jego środku. Pionki broniące – królewskie zajmują środkowe pola planszy. W samym środku na polu tronowym stoi król. Dookoła niego w linii poziomej i pionowej stoją po dwa pionki z każdej strony. Dodatkowo po skosie król jest otaczany po jednym pionku z każdej strony.

Poruszanie:

Każdy pionek porusza się jak wieża w szachach czyli pionowo lub poziomo o tyle pól ile się chce do póki nie stoi na drodze inny pionek. Pionki nie mogą przeskakiwać. Zaczynają grę broniący. Zwykłe pionki nie mogą stawać na polu tronowym ani na polach narożnych. Może na nich stawać jedynie król. Pozostałe pionki mogą jedynie przechodzić prrzez pole tronowe.

Bicie:

Pionki są bite przez przechwycenie czyli oskrzydlenie pionka z dwóch stron w linii poziomej lub pionowej. Dodatkowo pionki mogą być bite przez oskrzydlenie z jednej strony, gdy pionek stoi przy jednym z pól specjalnych tronowym lub narożnym. Pionki królewskie przy polu tronowym mogą być bite w powyższy sposób, gdy nie ma na nim króla.

Zbijanie króla:

Król bierze udział w biciu jak zwykły pionek lecz samemu nie jest bity tzn. pojmany w ten sam sposób. Pojmać króla można na kilka sposobów. Król jest pojmany, gdy zostanie okrążony z wszystkich czterech stron. Pojmanie zachodzi także, gdy okrążono z każdej strony króla wraz z jego gwardzistami. Król zostaje pojmany, gdy zostanie okrążony z trzech stron przy polu tronowym. Król zostaje tak samo pojmany z trzech stron przy krawędziach planszy. Król może być pojmany także przez dwa piony przy samym polu narożnym, gdy stojący przed polem narożnym król zostanie okrążony z dwóch stron.


Źródło: Szwedzkie Muzeum Historii w Sztokholmie.

Zasady gry: www.ecola.com.pl/33,hnefatafl,196

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: