Dodaj komentarz

Prawdziwa historia pasa cnoty

tło cnota

Pas cnoty niegdyś symbolizował ograniczenie seksualności kobiet oraz ich całkowitą uległość i podporządkowanie wobec mężczyzn. Wokół pasa cnoty narosło także wiele legend i mitów. Wbrew pozorom nie był to wynalazek rodem ze średniowiecza lecz jego korzenie sięgają czasów starożytnych. W rzeczywistości to urządzenie przypominające narzędzia tortur funkcjonowało bardziej jako symbol niż był w rzeczywistości wykorzystywany.

Fałszywym mit o tym, że pas cnoty był średniowiecznym wynalazkiem zrodził w XIX wieku. Przyczynili się do tego ówcześni fałszerze – kowale, którzy kierując się żądzą zysku oraz fascynacją średniowiecznych kolekcjonerów. Ci ostatni interesowali dziwnymi zabytkami z przeszłości oraz opowieściami o mrocznych zamkach i  dzielnych rycerzach. Kowale zaczęli tworzyć masowo najstraszniejsze pasy cnoty, które były pełne kolców i ostrych krawędzi. Rzekomo miały przypominać te oryginalne. Odnieśli w ten sposób spory zysk. Idea zakuwanie  nieszczęsnych kobiet w żelazne pasy dobrze współgrała też z powszechną , pogardą wobec średniowiecza.

Pierwszy opis o pasach cnoty pochodzi z czasów starożytnych. Homer pisał w „Odysei”, o tym jak Afrodyta zdradzała swojego męża Hefajstosa z jego bratem Aresem. Bóg kowali i złotników, gdy tylko się dowiedział o tym, w ramach zemsty miał wykuć dla żony specjalny pas. Miał uniemożliwiać dalsze zdrady. Jednak nikt wiedział jak wyglądał. Historyczne wzmianki o pasach cnoty dotyczą często znanych postaci. Według opowieści, Semiramida, legendarna asyryjska królowa, obawiając się uwiedzenia jej syna, ubrała w pasy cnoty wszystkie przebywające na dworze kobiety. Jest pewne, że urządzenie pochodzi z terenów dzisiejszej Afryki: Somalii, Etiopii, Sudanu i Jemenu i było inaczej nazywane jako „opaska syryjska”, która miała później przywędrować do Europy w średniowieczu:

„Pas cnoty, nazywany najpierw… opaską syryjską (pierwotnie bowiem narodził się na terenach dzisiejszego Jemenu, Somalii, Sudanu i Etiopii)… zapewnić miał dwie rzeczy: niemożność zażywania pozamałżeńskich rozkoszy z innymi mężczyznami, ale także uniemożliwienie kobiecie praktyk masturbacji.” [1]

Nieprawdziwym mitem, chętnie powtarzanym i najbardziej rozpowszechnionym jest przekonanie, że pasy cnoty były wynalazkiem rycerzy. A dokładnie uczestników wypraw krzyżowych, którzy podczas wieloletniego boju, chcieli mieć pewność, że ich żony będą wierne i nie urodzą im nieślubnych dzieci. Ta bardzo przekonywująca koncepcja, bo bazuje na najbardziej prymitywnych i powszechnych instynktach – mężczyźni od zawsze chcieli mieć pewność, że dzieci, w których wychowanie inwestują, są ich biologicznym potomstwem. Jednakże uciekanie się do tak drastycznych cnoty rozwiązań, jak pas cnoty, wcale nie było domeną krzyżowców. O wiele sprytniejsi okazali się florenccy kupcy, którzy również byli zmuszeni do długiego podróżowania i pozostawiania (często nierzadko dużo młodszych) żon w domach.

To nie wyjeżdżający na wyprawy krzyżowe rycerze, lecz podróżujący w interesach kupcy florenccy wymyślili przecież pasy cnoty.” [2]

To właśnie handlarzom przypisuje się wynalezienie tego „zabezpieczenia”. W tym okresie pojawią na temat wzmianki. Niektórzy przypisywali rzekome powstanie pasa cnoty we włoskiej Padwie: „Około 1280 r. w Padwie wynaleziono pasy cnoty.” [3]

Chastity_belt_Bellifortis

Ryc. 1 zkic pasa cnoty z kodeksu Bellifortis z XV w., żródło: Wikimedia Commons

Jednak pierwsza szczegółowa rzeczywista wzmiankę o pasie cnoty w Europie, pochodzi z 1405 roku, z kodeksu Bellifortis”, autorstwa  Konrada Kyesera von Eichstätt. Opisał w niej średniowieczne uzbrojenie, odzienie bitewne, a także „żelazne majtki”, które rzekomo miałyby być używane w Wenecji i Florencji. Przedstawiano w niej ich rysunek, ale według wielu miały raczej rodzajem żartu (Ryc, 1). 

XVI-wieczny niemiecki satyryczny drzeworyt.jpg

Ryc. 2. XVI-wieczny niemiecki satyryczny drzeworyt, który obrazuje bezużyteczność pasów cnoty. Widać na nim jak młoda żona sięga do woreczka z pieniędzmi swojego dużo starszego męża po to, aby kupić za nie wolność i cieszyć się młodym kochankiem, który trzyma klucz do pasa cnoty. Źródło: Wikimedia Commons

Pasy cnoty są dziś tematem żartów, w szczególności dotyczących przebiegłości kobiet i ich kochanków, umiejętnie pozbywających się przeszkody. Pasy, co do których wiadomo, że są oryginalne, pochodzą  z czasów renesansu i późniejszych. Niektóre pojedyncze sztuki były rodzajem żartu i miały charakter prześmiewczego rekwizytu lub wybryk arystokratów. Często było to wyrażane na satyrycznych drzeworytach i rycinach (Ryc. 2)(Ryc. 3).

Ryc. 3. Kolejna satyryczna rycina przedstawiająca kobietę zmuszoną do noszenia pasu z XVI wieku.

Jednak ich prawdziwa historia jest mniej zabawna. Historycy uważają, że pasy cnoty nie były jakoś szczególnie popularne, jeśli już to były używane rzadko przez kobiety jak i mężczyzn, jako sposób ochrony przed gwałtem. Było to raczej ciężkie konstrukcje z żelaza i skóry, których noszenie musiało sprawiać duże problemów m.in. przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, powstawania otarć, ran i zakażeń oraz także chorób. Było to szczególnie groźne w czasach, gdy jeszcze nie wynaleziono antybiotyków. Stosowano je w więzieniach, gdy przebywało w nich sporo osadzonych i strażnikówNosiły je setek kobiet, które często przepłaciły życie za gorliwość mężów w próbie dochowana wierności.

W rzeczywistości pasy cnoty spotykało się wyjątkowo rzadko. Nie były mitycznym jednorożcem, istniały naprawdę, ale o wiele częściej występowały w literaturze i wyobraźni ludu, a w Europie jedynie najokrutniejsi i najbardziej opętani wizją niewierności mężowie zmuszali żony do noszenia tych przyrządów. Jednak faktycznie tych nieszczęśliwych niewiast były setki. Skrępowanie, niewygoda, upokorzenie, a nierzadko bolesne otarcia – oto straszna cena gwarancji wyłączności w dostępie do ich ciała. Pas cnoty torturował kobiety z krwi i kości, ale jako metafora w literaturze i kulturze ludowej podniecał miliony ludzi.” [4]

W XIX osoby miano je stosować w „ochronie” dzieci i młodzieży,  obojga płci przed masturbacją , która jak wtedy powszechniano uważano, że wywołuje  „niebezpieczne skutki”. W 1889 roku, Anton Pachinnger austriacki kolekcjoner zabytków, w Linzu, jednym z grobów młodej kobiety, odnaleziono pas wykonany z żelaza i skóry.  Została pochowana W XVI wieku i właśnie w tym okresie, zdaniem historyków, przypada najczęstsze użycie tych pasów. Dzisiaj możemy zobaczyć dwa pasy cnoty na wystawie  w Musée de Cluny w Paryżu. Pierwszy z nich był prostą obręczą, z żelazną płytką i pokryty aksamitem. Prawdopodobnie miał należeć do Katarzyny Medycejskiej. Choć badawcze wątpią, by taki wąski pas mógł być przez nią noszony.

Pas cnoty, który podobno należał do Katarzyny Medycejskiej. Znajduję się w Musée de Cluny w Paryżu.

Pas cnoty, który podobno należał do Katarzyny Medycejskiej. Znajduję się w Musée de Cluny w Paryżu.

Drugi nosiła rzekomo Anna Austriaczka. Inne pasy cnoty znajdują się w zbiorach Germańskiego Muzeum Narodowego w Norymberdze i w British Museum w Londynie, nie są jednak wystawione w ekspozycjach ze względu na poważne wątpliwości co do ich autentyczność Prawdopodobnie były to falsyfikaty stworzone w XIX przez kowali, dlatego zostały usunięte z wystawy.

Pozostaje pytanie dlaczego w XIX wieku utrwalono mit średniowiecznych pasów cnoty? Łączono to bowiem powstająca w średniowieczu ideą celibatu i wstrzemięźliwości. Niektóre osoby nosiły ozdobne paski na znak pozostawiania w czystości. Jednak nie przypominały w żaden sposób „żelaznych majtek”. Miała charakter symboliczny. Pewien rodzaj podobnego pasa cnoty nosił święty Tomasz Akwinu. Ponadto w XIX wieku zaczęto kreować mit „strasznego”,  „ciemnego” i „zacofanego” średniowiecza. Obecnie konstruuje się pasy cnoty wyłącznie w branży erotycznej dla zabawy BDSM. Także tworzone są pasy cnoty dla mężczyzn.

Autor: Jacek Czubacki


Literatura:

Eric John Dingwall, „The Girdle of Chastity”, A Medico-Historical Study, London, Routledge and Sons: 1931.

Marian Filar, „Liberalizm i rygoryzm seksualny. Zarys historyczny.” [w:] Seksuologia kulturowa, (red.) Kazimierz Imieliński. Warszawa: PWN, 1984

Elizabeth Abbott, „Historia celibatu”,  Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław, 2003

Albrecht Classen, „The Medieval Chastity Belt: A Myth-Making Process (New Middle Ages”, Palgrave Macmillan, 2007.

Massimo Polidoro, „The Myth of Chastity Belts”: Skeptical Inquirer: 35: 5: September/October 2011


Przypisy:

[1]. Waldemar Kuligowski: Miłość na Zachodzie. Historia antropologiczna. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2004, s. 116-119.

[2]. Marian Filar: Liberalizm i rygoryzm seksualny. Zarys historyczny. [w:] Seksuologia kulturowa, (red.) Kazimierz Imieliński. Warszawa: PWN, 1984, s. 250.

[3]. Guy Bechter: Cztery kobiety Boga. Ladacznica, czarownica, święta, głupia gęś. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2001, s. 72-73.

[4]. Elizabeth Abbott: Historia celibatu. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2003, s. 281-282.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: