5 Komentarzy

Odkryto chatę Wikingów w centrum Reykjaviku

Prace archeologiczne na ulicy Lækjargata w Reykjaviku, fot. Niebo Foto, źródło: Iceland News Polska.

Archeolodzy podczas pracy wykopaliskowy w centrum Reykjaviku odkryli pozostałość nieznanej wcześniej chaty Wikingów.

Badacze prowadzący prace archeologiczne przy ulicy Lækjargata w centrum stolicy Islandii, pierwotnie poszukiwali gospodarstwa rolnego z 1799 roku. Jednak zamiast XVIII wiecznej farmy natrafili na pozostałości chaty wikingów. Wywołało spore zaskoczenie. „Długi Dom” miał co najmniej 20 metrów długości i 5,5 metra szerokości. Potężne rozmiary chaty mogą wskazywać, iż była ona zamieszkiwana przez osoby o wysokim statusie społecznym.

Jedynie bogate rodziny mogły pozwolić sobie na wybudowanie i utrzymanie tak potężnej chaty. W centrum chaty znajdowało się długie palenisko, które jak się okazuje jest było jednym z największych jakie udało się znaleźć w Islandii. Widoczne ślady użytkowania dowodzą, że miało ono ponad 5,2 metrów długości. Ponadto stanowiły centrum życia społeczno-kulturalnego i służyły zarówno ludziom jak i zwierzętom

– To odkrycie było wielkim zaskoczeniem dla wszystkich – mówił Þorsteinn Bergsson, manager zarządzający Minjavernd, niezależnym stowarzyszeniem działającym na rzecz ochrony starych budynków na Islandii. – Znalezisko jest bardzo ważnym elementem w historii Reykjaviku – dodał Bergsson.

Archeolog z Islandzkiego Instytutu Archeologii – Lísabet Guðmundsdóttir powiedziała, że obecnie nie ma możliwości aby dowiedzieć się kto mieszkał w tak dużym domu. – Nie mamy żadnych informacji, które pomogłyby nam dowiedzieć się do kogo należał dom. Źródła historycznie dotyczące gospodarstwa pochodą z 1799 roku – wyjaśnia – dom został zbudowany na łące, ale nie wiadomo co się znajdywało tutaj wcześniej.

Fot. Niebo Foto, źródło: Iceland News Polska.

Fragmenty budowli pochodzą z lat 870 – 930. Dokładną datę znaleziska, będzie można ustalić dopiero po przeprowadzeniu dalszych badań Badacze podczas wykopalisk znaleźli także w chacie narzędzia tkackie, srebrny pierścionek i perłę. Odkrycie dokonane przez archeologów pozwala na nowo spojrzeć na historię stolicy kraju.

Jedyny co jest znane badaczom to, że region otaczający Reykjavik miał charakter rolniczy przez setki. Zmiany nastąpiły dopiero XVIII wieku i związane były z postępującą urbanizacją. Dzisiejsza stolica Islandii stała się wówczas centrum handlu wełną. Miasto zostało oficjalnie założone w 1786 roku.


źródło: New HistorianIceland News Polska

Reklamy

5 comments on “Odkryto chatę Wikingów w centrum Reykjaviku

 1. Gdyby jeszcze tekst nie zawierał błędów składniowych, brakujących słów czy kropek, bo na razie sprawia wrażenie nieudolnej poprawki tłumaczenia z jakiegoś translatora xD

  Polubienie

  • Nie z translatora, a raczej ze zmęczenie spowodowane upałem…

   Polubienie

   • Do mnie jeszcze upał nie dotarł na szczęście 😉 chłodzić się i wypadałoby poprawić 😉 dla ułatwienia mogę dziwne i wybrakowane zdania powklejać w komentarzu. Pozdrawiam.

    Polubienie

   • Dam sobie radę sam z poprawkami. Pozdrawiam.

    Polubienie

   • Widzę część już poprawiona, jeszcze pierwsze zdanie ostatniego akapitu do poprawy, i kropka do wstawienia w drugiej linijce akapitu wcześniejszego i będzie dobrze 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: