Dodaj komentarz

Sensacja archeologiczna w Jerzwałdzie

Archeolodzy podczas pracy, fot. źródło: Olsztyn24.pl

Archeolodzy pracujący w lesie w okolicach Jerzwałdu odkryli tajemnicze relikty z czasów średniowiecza. Póki co badaczom trudno jest wskazać jednoznacznie do jakiego konkretnego ludu należą.

Badacze od ponad dwóch tygodni badają w lesie na granicy gmin Zalewo i Susz miejsca, w których w ubiegłym roku pasjonaci historii znaleźli wczesnośredniowieczne pamiątki. Naukowcy nie przypuszczali, że w tak krótkim czasie uda im się natrafić na ślady duże siedliska o charakterze handlowym .

Prawdopodobnie na obszarze niedaleko Jerzwałdu w powiecie iławskim mieszkała w X wieku elita. Niegdyś przez to miejsce szedł głównych szlaków handlowych z południa na północ. Dziś jest gęsto porośnięte lasem. Znalezienie śladów działalności ludzi sprzed X wieków zostało odkryte przypadkiem.

Już rok temu Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej przeczesywało okolice w poszukiwaniu pamiątek z różnych epok. Natrafili wówczas m.in. na zapinkę z okresu wpływów rzymskich, średniowieczny topór bojowy, niewielkie skrawki srebrnych monet arabskich – dirhemów i 10 trzewików. Wkrótce pasjonaci zgłosili swoje odkrycia pracownikom Muzeum Warmii i Mazur.

Badacze jeszcze wczoraj domniemywali, że jest to było miejsce kremacji zwłok ludzkich, lub przestrzenią kulturową o charakterze magiczno-sepulkralno-wotywnym, powszechna w obrządku pogrzebowym Prusów na Sambii i w Natangii. Wskazywało na to znaleziona urna z okresu wczesnego średniowiecza, zawierająca kości ludzkie.

Znaleziona urna, groty strzał i fragmenty monet. fot. źródło: olsztyn.tvp.pl

Jednak wielu, wskazuję, że  mogła tutaj istnieć w tym miejscu pruska osada handlowa, będąca ekonomicznym zapleczem dla słynnego Truso. We wczesnym średniowieczu był tu jedyny w promieniu 70 km przesmyk, którym można było przejść suchą stopą z południa na północ.

Najważniejsze pozostaje jednak pytanie, kto pozostawił po sobie odkrywane właśnie przez archeologów ślady. Na podstawie znalezisk trudno to na razie jednoznacznie stwierdzić. Wszystko przez ich różnorodność. Wspomniane trzewiki reprezentują zarówno wpływy skandynawskie, słowiańskie, jak i Bałtów. – Trudno dopatrzyć się tu analogii z jakimkolwiek innym stanowiskiem w Polsce – powiedział Kacper Martyka, kierownik grupy badawczej z Muzeum Warmii i Mazur

O znaczeniu tego odkrycia stanowi zatem nie tyle wartość materialna, co nagromadzenie interesujących reliktów w jednym praktycznie miejscu. Archeolodzy w tym roku kończą swoją ekspedycję, ale chcą wrócić w przyszłym roku z większym projektem.


źródło: Olsztyn TVP

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: