Dodaj komentarz

Znaleziono na Rugii słowiańską budowle

Pozostałości budowli Słowian zachodnich na wyspie Rugii, fot. Stefan Sauer, źródło DPA

Niemieccy archeolodzy znaleźli na przylądku Arkona na wyspie Rugia pozostałości po nieznanej budowli Słowian o charakterze kultowym. Niegdyś we wczesnym średniowieczu Arkona była głównym ośrodkiem religijnym zachodnich Słowian połabskich.

Hala ma 8 na 20 metrów i znajdowała się nad samą krawędzią klifu. Archeolodzy są zdania, że budynek może pochodzić  z XI wieku budynku. Został zniesiony prawdopodobnie na palach dębowych, na maksymalnie wysokości 12 metrów.Według badaczy jest to największy do tej pory znany budynek, jaki powstał na obszarze między Łabą a Polską w czasach, gdy na tych terenach przebywali Słowianie.

– To odkrycie jest dla nas olbrzymią niespodzianką i oznacza duży postęp w badaniach – powiedział główny archeolog Meklemburgii Detlef Jantzen. Podkreślił, że gród położony na północnym krańcu Rugii był głównym miejscem kultu jednych z plemion zachodnich Słowian połabskich – Ranów, zwanych także Rugianami.

Wykonany rysunek, jak prawdopodonie wyglądała budowla na przełomie XI/XII wieku, fot: Stefan Sauer, źródło DPA.

Ponadto archeolodzy twierdzą, że szczególnie zarys fundamentów budowli bardzo przypominają kształt statku, co może wskazać na wpływy skandynawskie. Takie podobne konstrukcje już wcześniej znajdywano w Danii w miejscowości Tossoe oraz w Szwecji w Uppakrze.

Duński biskup Absalon niszczy posąg słowiańskiego boga Świętowita w Arkonie – obraz Lauritsa Tuxena, źródło: wikimedia commons.

Rejon północno-wschodnich Niemiec był XI wieku był okresem, gdzie Słowianie dominowali. Zmieniło to się w 1168 roku, gdy gród został ostatecznie zdobyty oraz zniszczony przez najazd duńskich chrześcijan pod wodzą króla Valdemara I. Według Jantzena to miejsce to mogło być już wcześniej zdobyte przez nich.

Badacze wykluczyli natomiast, aby świątynia mogła być poświęcona słowińskiemu bogu Świętowitowi. Opis jego posągu został spisany przez duńskiego historyka Saxo Grammaticusa (1140-1220), ale niestety prawdopodobnie zaginął spadając ze skarpy do morza

Z dawnej świątyni do naszych czasów zachowała się jedynie jej 1/3 części. Jest to też spowodowane tym, że co roku Bałtyk zabiera około pół metra lądu. Na tym obszarze zagrożonym terenie archeolodzy pracują już od 2012 roku. W trakcie swych prac znaleźli m. in. 200 monet arabskich, skandynawskich oraz z Niemiec, 200 pereł, około 350 grotów strzał oraz siekierę z czasów wikingów.

Na podstawie General Anzeiger

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: